Home WiadomościZ kraju O opactwie i jego mieszkańcach

O opactwie i jego mieszkańcach

Redakcja

„Cystersi w Wąchocku” to tytuł albumu, który jest próbą zamknięcia w obiektywie aparatu niezwykłej rzeczywistości. Wąchockie opactwo zachwyca! Każdy, kto raz tutaj trafił, na własnej skórze doświadczył spotkania z pięknem ukrytym w kamieniu, w przyrodzie, w ludziach. Opactwo to miejsce, czas, tradycje, mnisi. To modlitwa, praca, cisza, refleksja, relaks. To świat, który wciąga i przynagla do powrotów. Właśnie o tym jest prezentowany Państwu album.

Opisania wielowiekowej historii miejsca i tworzących je mnichów, podjął się Marek Wcześny. Wspaniałe fotografie wykonał Piotr Droździk. Obaj panowie jakiś czas towarzyszyli życiu cysterskiej wspólnoty. Starali się nie tylko poznać to miejsce i ludzi, ale uchwycić i nadać formę temu, co wyjątkowe, oryginalne oraz temu, co jest uniwersalne i ponadczasowe w życiu monastycznym.

Czytelnik ma okazję poznać fakty związane z genezą powstania Zakonu Cysterskiego, przyjrzeć się jego obecności w Polsce oraz w sposób wnikliwy poznać dzieje wąchockiego opactwa, którego wkład w dziedzictwo kulturowe, gospodarcze i materialne Polski jest znaczący. Na kolejnych stronach omówiono najważniejsze zabudowania klasztorne, sporo miejsca poświęcono najlepiej zachowanym wnętrzom romańskim w Polsce, nie zabrakło też informacji o historii najnowszej i polach obecnej działalności wąchockich cystersów. Blisko 150 dobrych fotografii czyni z publikacji rzecz bardzo wartościową.

Album to 120 stron tekstów i fotografii prezentujących wąchockie wczoraj i dziś. Twarda oprawa, kredowy papier, czytelny układ treści – wszystko to sprawia, że czytelnik ma szansę na wejście w niezwykły świat klasztornej rzeczywistości.

Serdecznie zachęcamy do kupna albumu „Cystersi w Wąchocku” w ramach cegiełki na realizowany obecnie przez nasze opactwo remont zabytkowych okien i montażu nowych witraży [czytaj więcej TUTAJ]. Album można nabywać w opactwie. Istnieje możliwość wysyłki za pobraniem. W tej sprawie proszę prosimy o kontakt e-mailowy pod adresem: [email protected]

Tytuł: Cystersi w Wąchocku
Fotografie: Piotr Droździk
Tekst: Marek Wcześny
Wydanie I, 2013
Wydawnictwo Goldruk
Wojciech Gołachowski
ISBN: 978-83-60900-93-2

Za: www.wachock.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda