Home WiadomościZ kraju O. Piotr Cuber OFMConv odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

O. Piotr Cuber OFMConv odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

Redakcja

Prezydent Niemiec dr Frank-Walter Steinmeier odznaczył o. dra Piotra Cubera, gwardiana klasztoru franciszkanów i kustosza krakowskiej bazyliki, Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie zostało wręczone 21 września 2021 r. w trakcie uroczystości przez konsul Ursulę Maier.

W swoim przemówieniu pani konsul mówiła m.in.: „Jednym z najbardziej uroczystych i pięknych wydarzeń w naszej placówce dyplomatycznej jest wręczanie Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Przyszłość zaczyna się od pamięci – jeśli słowa niemieckiej kulturoznawczyni prof. Aleidy Assmann potraktujemy jako drogowskaz do pracy zwróconej ku przyszłości, pracy międzypokoleniowej na rzecz edukacji i kultury pamięci, to Ojciec Gwardian swoimi dokonaniami w Harmężach za tym drogowskazem podążał.

W czasie II wojny światowej w Harmężach powstał podobóz niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W latach 2012-2020 w tym miejscu grozy kierował Ojciec Gwardian Centrum św. Maksymiliana Kolbego. Intensywnie pracował Ojciec na rzecz edukacji i upamiętnienia ofiar – poprzez wskazywanie działań konkretnych, pojedynczych ludzi, którzy pomimo bestialstwa oprawców potrafili zachować ludzką godność”.

„To dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Gwardiana Harmęże stały się ważnym miejscem dialogu polsko-niemieckiego. Kultura pamięci w rozumieniu Ojca Gwardiana to nie tylko historyczna ocena grozy obozów koncentracyjnych. Ojciec Gwardian opowiada się także za aktywną, głęboką refleksją nad przeszłością uznając ją za najlepszy środek zapobiegawczy.

Z niestrudzoną troską, wrażliwością i szacunkiem dla prawdy przeprowadzał Ojciec gości przez niezwykle trudny problem apokalipsy XX wieku, jakim jest Auschwitz i Holokaust.

Ojca zaangażowanie na rzecz edukacji i odpowiedzialnej pamięci zasługuje na najwyższą wdzięczność. Wynikające z niego przesłanie o przebaczeniu i wspólnej, pokojowej współpracy służy wzmocnieniu relacji polsko-niemieckich” – dodała.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda