Home WiadomościZ kraju O powołaniu dominikańskim w najnowszym “Teofilu”

O powołaniu dominikańskim w najnowszym “Teofilu”

Redakcja

Kim są dominikanie, jakie jest ich powołanie i czym różnią się od innych duchownych? – odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym numerze pisma „Teofil”, które wydają studenci Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie.

Pierwszy tegoroczny numer otwiera rozmowa z przełożonym Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztofem Popławskim, który opowiada o tym, jak misja zakonu dominikańskiego – powołanego do głoszenia kazań – realizuje się w jego życiu.

„Kaznodziejstwo doktrynalne jest czymś zupełnie odmiennym od moralizatorstwa. Moralista koncentruje się na udzielaniu szczegółowych nakazów postępowania. Tymczasem w naszym głoszeniu chodzi o ukazanie ludziom piękna Boga, Kościoła czy sakramentów w taki sposób, żeby oni chcieli żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła” – mówi prowincjał.

„Gdy głosiłem kazania do młodzieży, świadomie starałem się bardzo rzadko mówić na temat polityki czy etyki seksualnej, żeby nie wytworzyć wrażenia, że są to jedynie tematy, które nas interesują. A my mamy przecież znacznie więcej do powiedzenia na temat tajemnicy Boga, Kościoła i życia” – dodaje o. Popławski.

Dopowiedzeniem do słów prowincjała są osobiste świadectwa siedmiu jego współbraci – zarówno tych, którzy niedawno wstąpili do zakonu, jak i tych, którzy przeżyli w nim już wiele lat. „Ich wypowiedzi pozwalają dostrzec, jak misja powierzona nam przez św. Dominika nabiera kształtów w życiu osób w różnym wieku, o różnych poglądach” – czytamy w redakcyjnym wstępie do numeru.

Z kolei Krzysztof Mielcarek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego szuka w swoim tekście odpowiedzi na pytania: „Co polscy dominikanie mogą dać Kościołowi?” i „Czego potrzebuje Kościół w Polsce?”. Natomiast redaktor naczelny miesięcznika „Więź”, Zbigniew Nosowski nazywa polskich dominikanów „duszpasterską i intelektualną awangardą”.

Dopełnieniem numeru są teksty znanych dominikanów spoza Polski, a wśród nich kazanie żyjącego w XIV i XV wieku św. Wincentego Ferreriusza o założycielu zakonu – św. Dominiku oraz fragment dzieła o. Henri-Dominique Lacordaire’a, który w XIX stuleciu we Francji walczył o prawo do istnienia zakonów w liberalnej demokracji.

Pismo zamieszcza też publikacje współczesnych dominikanów, w których Herbert McCabe wzywa do radykalizmu w głoszeniu, Benedict Ashley poszukuje korzeni dominikańskiego powołania, zaś Allan White mówi o znaczeniu studiowania w życiu dominikańskim.

Jako przykład dominikańskiego głoszenia Ewangelii opublikowano natomiast krótką homilię nowo wyświęconego kapłana, o. Łukasza Wiśniewskiego, którą wygłosił przed dwoma laty do braci studentów z Kolegium Filozoficzno-Teologicznego.

Najnowszy numer „Teofila” można kupić podczas promocji w klasztorach w całej Polsce oraz w księgarniach Wydawnictwa „W drodze”. Pismo jest dostępne także w księgarni internetowej Gloria24.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda