O. prof. dr hab. A. Derdziuk: jest szansa na porozumienie z islamem

Zjednoczone Emiraty Arabskie są znakiem na to, że istnieje szansa na porozumienie z islamem – ocenił o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk. Kapucyn odniósł się on w ten sposób do zakończonej dziś historycznej podróży apostolskiej Ojca Św. Franciszka do tego kraju. Była to pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim.

Ojciec Św. uczestniczył m.in. w spotkaniu międzyreligijnym w stolicy Zjednoczonych Emiratów w Abu Zabi. O. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk w rozmowie z reporterem Radia Maryja zwrócił w tym kontekście uwagę na efekty tego spotkania.

– Jednym z owoców tego spotkania jest deklaracja szejka Mahmuda Al.-Rashid i szejka Mohameda Al. Nahajjan, że pozwolą na nowy kościół w Abu Dhabi. Przypomnijmy, tam jest 9 kościołów, ale na każdy trzeba było poświęcić wiele starań. Teraz jest deklaracja, że będzie otwarty kolejny kościół. To jest jeden znak. Po drugie, ten kraj zabiega o tolerancję i robi to z nowoczesnego podejścia, które jest trochę wyrachowane. Oni widzą, że tylko pokój, tylko współpraca tych narodów i religii da im dobrobyt, bo oni tego doświadczyli – powiedział o. prof. Andrzej Derdziuk.

Papieska wizyta przypadła w 800. rocznicę historycznego spotkania świętego Franciszka z Asyżu z egipskim sułtanem. W marcu również w duchu dialogu z islamem papież odwiedzi Maroko.

RIRM

Za: www.radiomaryja.pl