Home WiadomościZ kraju O. Wit Chlondowski OFM: w Polsce potrzebne jest dobre duszpasterstwo dla osób homoseksualnych

O. Wit Chlondowski OFM: w Polsce potrzebne jest dobre duszpasterstwo dla osób homoseksualnych

Redakcja

„Duszpasterska troska o osoby homoseksualne (perspektywy, wyzwania, szanse)” to temat panelu Forum Świeckich „Impuls”. Franciszkanin o. Wit Chlondowski, omawiając ten temat zaprezentował model realizowany od ponad 40 lat w Kościele w USA.

O. Wit Chlondowski OFM na początku konferencji zaznaczył, że to ważne, by o tym mówić w ogóle, by otwarcie rozmawiać o kwestii duszpasterstwa osób homoseksualnych. Przypomniał o dokumentach Kościoła poświęconych tej kwestii, zaczynając od pierwszej w historii „Deklaracji o niektórych zagadnieniach etyki seksualnej” z 1975 roku. M. in. rozróżniano tam skłonność od czynów i wezwano do roztropności w ocenie winy aktów. Zaprezentował kolejne wypowiedzi Kościoła, np. list kard. Ratzingera o duszpasterstwie osób homoseksualnych z 1986 r. Hierarcha wzywał w nim m. in. by w każdej diecezji zapewnić opiekę duszpasterską osobom homoseksualnym. Prelegent zauważył, że w Polsce nie zrealizowano tego postulatu.

Przytoczył pewne pojawiające się propozycje duszpasterskie od końca lat 80 – zaznaczając, że większość tych grup korzystała z modelu działań grup reperatywnych, mających na celu „wyjście” z homoseksualizmu. To sprawiało, że negatywnie mówiono o orientacji, zachęcano by mówić o niechcianych skłonnościach homoseksualnych. Podkreślił, że większość osób w takich grupach doświadczała zniechęcenia i kryzysu, bo to było nieskuteczne, a postawiony cel był nierealny.

Drugie podejście, które na Zachodzie realizowane jest od dawna, to środowiska gdzie osoby homoseksualne akceptowano i przyjmowano, bo w Kościele te osoby czuły się odrzucone. W niektórych z tych środowisk pojawiło się podejście, by zaakceptować też związki jednopłciowe postulują w nich wierność, do skutkować by musiało zmianą doktryny.

O. Chlondowski powiedział, że towarzyszy osobom homoseksualnym od kilkunastu lat, znał oba podejścia i widział ich braki, zaczął szukać czegoś nowego. Okazało się, że już od ponad 40 lat w USA działa oficjalne duszpasterstwo dla osób homoseksualnych Courage, mające filie również dla rodzin osób homoseksualnych oraz dla duchownych o tej orientacji. Wskazał, że warto wykorzystać tu mądrość amerykańskiego Kościoła, bo wypracowany tam model duszpasterstwa wydaje się być dobry.

Podkreślił, że celem takiego duszpasterstwa nie jest, by komuś zmieniła się orientacja seksualna, a to, by został uczniem Chrystusa i przeżywał życie w pełni, żyjąc w czystości – przy czym, jak zaznaczył o. Chlondowski, czystość nie jest tożsama wstrzemięźliwością, a stanowi pełną integrację fizyczna-psychiczno-duchową, gwarantując dobre, głębokie relacje.

Courage kładzie nacisk na wysłuchanie człowieka, przyjęcie go i ukazanie mu Chrystusa. Gdy osoba zacznie żyć wiarą, wtedy będzie w stanie przyjąć moralność. Wskazał za papieżem Franciszkiem, że zaczynanie od moralnych zasad to rzucanie kamieniami w człowieka.

O. Chlondowski podkreślił wagę pozytywnego, afirmacyjnego i nie oceniającego podejścia do osoby, co musi wyrażać się w języku.

Prelegent, wyjaśniając pojęcie integralności wskazał, że jest to życie w czystości w rozumieniu chrześcijańskim – nie w samotności a w głębokich relacjach. Po drugie, chodzi o życie z Chrystusem, troszcząc się o relację z Nim i sakramenty. Po trzecie, podkreślił wagę życia we wspólnocie i troskę o dobre przyjaźnie.

Zaprezentowano film, w którym w specjalnej konferencji dla uczestników forum ks. Filip Bochański, dyrektor Courage, opowiedział o tym duszpasterstwie, jego podstawach i działaniu. Za Kongregacją Nauki Wiary podkreślił, że osoby ludzkiej nie można redukować do seksualności. Omówił za katolicką antropologię, wyjaśniając, dlaczego pozamałżeńska aktywność seksualna uważana jest w Kościele katolickim za grzeszną.

Wskazał, że do Chrystusa upodabnia nas zdolność do bezinteresownego daru z samego siebie. Zaznaczył również, że osoby homoseksualne są również wezwane do realizowania duchowego macierzyństwa i ojcostwa. Celem duszpasterstwa jest pomoc w pełnej integracji i realizowaniu powołania danego człowieka, towarzyszenie w uzdalnianiu się go do życia prawdziwą miłością. Podkreślił, że właśnie ta integracja prowadzi do wolności i miłości.

Odbywające się na Jasnej Górze Forum Świeckich w Kościele „Impuls” wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Celem wydarzenia jest inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich. W programie znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa. Spotkanie odbywa się zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową i transmisję na jasnogórskim YouTube, a także w Radiu Jasna Góra. Konferencje odbywają się w Sali Papieskiej.Forum organizuje Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

dg / Częstochowa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda