Home WiadomościZ kraju O. Zbigniew Leczkowski SJ nowym prowincjałem warszawskich jezuitów

O. Zbigniew Leczkowski SJ nowym prowincjałem warszawskich jezuitów

Redakcja

Jezuicka Kuria w Warszawie podała do wiadomości, że dnia 4 marca 2021 roku Generał Jezuitów o. Arturo Sosa SJ mianował o. Zbigniewa Leczkowskiego SJ nowym Przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Prowincjał Nominat obejmie urząd dnia 5 października 2021 roku we wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej.

O. Zbigniew Leczkowski SJ urodził się 15 kwietnia 1967 roku w Bydgoszczy. Maturę zdał w 1988 roku po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego po I roku studiów na Politechnice Gdańskiej i odbył nowicjat pod kierunkiem o. Czesława Kozłowskiego SJ. Jest magistrem teologii i psychologii. Studiował w Krakowie, Warszawie i Rzymie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 29 czerwca 2000 roku z rąk Abpa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W latach 2002-2007 pracował w domu rekolekcyjnym w Gdyni, najpierw jako zastępca dyrektora, a potem jako główny odpowiedzialny za dom rekolekcyjny i Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej. Trzecią Probację odbył w Dublinie (Irlandia) w latach 2007-2008 pod kierunkiem o. Josepha Dargana SJ i o. Jana van Polla SJ. Następnie przez rok pracował w Lublinie w duszpasterstwie akademickim KUL. W latach 2009-2013 posługiwał w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie jako duszpasterz akademicki, gdzie 5 listopada 2011 roku złożył uroczystą profesję zakonną na ręce o. Prowincjała Tomasza Kota SJ. Od roku 2013 jest Przełożonym toruńskiej wspólnoty jezuitów oraz Rektorem kościoła pw. Ducha Świętego w Toruniu obejmującego posługą duszpasterską wspólnotę akademicką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest Delegatem Prowincjała ds. Formacji i jednym z konsultorów obecnego Prowincjała. Posługuje się językiem angielskim, włoskim i hiszpańskim.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda