Home WiadomościZ kraju O znaczeniu Eucharystii na rekolekcjach biskupów

O znaczeniu Eucharystii na rekolekcjach biskupów

Redakcja

Pod hasłem „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” na Jasnej Górze trwają rekolekcje Episkopatu Polski. Doroczne dni skupienia rozpoczęły się 18, a zakończą 21 listopada. Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

W ciągu czterech dni biskupi wysłuchają ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie zaplanowano codzienną Mszę św., wspólną modlitwę brewiarzową oraz Adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Środa będzie dla biskupów tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania, a dziś zaplanowano także projekcję filmu „Nieplanowane”.

Rekolekcje dla biskupów poprowadzi w tym roku o. dr Wojciech Giertych. Cykl nauk rekolekcyjnych zatytułowanych „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” zamknie wygłoszona ostatniego dnia konferencja na temat „Pater noster” („Ojcze nasz”). Oprócz konferencji rekolekcjonista wygłosi również homilie podczas Mszy św.

„Zazwyczaj tematy rekolekcji wiążą się z rokiem duszpasterskim, ale z drugiej strony centrum Kościoła, życia Kościoła i naszej wiary, źródłem nieustanym jest kontakt z Eucharystią, jest świadomość, że Chrystus pozostał z nami – mówi abp Józef Michalik, arcybiskup senior arch. przemyskiej – On umarł i zmartwychwstał, ale jest. I to odkrywanie Jego obecności to jest proces w rozwoju wiary na całe życie. To jest ta atrakcyjność, która się nigdy nie kończy, a właściwie się będzie rozwijać po wieczność. Z czasem widzimy, że coraz trudniej jest dojść do tego pełnego rozeznania wielkości tego daru, wielkości miłości Bożej, bo potrzebna jest pokora, żeby uznać wielkość Boga. I dlatego ten wysiłek zgłębiania kontaktu z Panem Bogiem jest uzależniona od wielu spraw, chociażby od naszej postawy”.

„Eucharystia jest dla nas źródłem chrześcijańskiego życia, tym bardziej dla nas kapłanów jest źródłem życia i posługiwania, ale też jest szczytem naszego chrześcijańskiego życia i kapłańskiej posługi – podkreśla bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diec. świdnickiej – Możemy powiedzieć, że nie mamy nic świętszego nad Eucharystię, w której żywy i obecny jest Jezus dla nas, dlatego życie Eucharystią jest podstawą w naszym posługiwaniu kapłańskim. Życie Eucharystią, to życie konsekwencją przyjęcia Jezusa w swoje życie, a więc życie Jego ofiarną miłością, i dlatego my z taką ofiarną miłością musimy podchodzić do każdego człowieka, z którym się spotykamy”.

Bp Bałabuch zaznacza także, że niezbędne w kapłaństwie jest kroczenie za Maryją: „Konieczne jest kroczenia razem z Maryją, na Jej wzór, za Jej synem Jezusem Chrystusem, uczenia się od Niej tej postawy ofiarnej, pełnej miłości, poświęcenia, rezygnacji z siebie, ze swoich planów, po to, aby wypełniać wolę Bożą. Maryja jest dla nas niedoścignionym wzorem, jest przewodniczką. W naszym kapłańskim życiu nie dzieje się nic bez wstawiennictwa, bez udziału Matki Bożej”.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w roku 1950.

„Jansa Góra jest magnesem – stwierdza abp Józef Michalik – Tu się ciągle uczymy oczyszczać w konfesjonale, pogłębiać wiarę wsłuchując się w homilię, w kazania, ale też nawiązujemy kontakt z Bogiem i z ludźmi przez modlitwę. To jest wielkie posłanie i przesłanie Jasnej Góry, że tu człowiek przychodzi z nadzieją, że stanie się nieco innym. I to jest moje życzenie, żebyśmy wszyscy mogli z tym wrażeniem odchodzić”.

Modlitwę Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek, 18 listopada, poprowadził bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diec. łowickiej.

„Maryjo, jesteśmy ślepcami, tak trudno nam widzieć to, co najważniejsze – mówił w rozważaniach bp Osial – Często widzimy to, co słabe, a nie to, co mocne, widzimy to, co drugie, a nie to, co pierwsze, widzimy to, co fałszywe, a nie to, co prawdziwe, widzimy to, co głupie, a nie to, co mądre. Maryjo, pomagaj nam widzieć zawsze na pierwszym miejscu Boga. Pomagaj nam widzieć żywego Boga w naszym codziennym życiu, pomagaj nam widzieć Boga w dwóch świętych znakach: w Eucharystii i w kapłaństwie”.

„Zachowaj nas od kryzysu wiary w sakramencie kapłaństwa, w sprawowaniu najświętszych misteriów, kałan jest przecież przedłużeniem obecności Chrystusa, staje się drugim Chrystusem, i to nie jest teoria, to nie jest abstrakcja ale to prawda naszej wiary. Kapłan staje się drugim Chrystusem” – przypomniał bp Osial.

Oprócz księży biskupów na Jasnej Górze przeżywają swoje rekolekcje ich kierowcy. Rekolekcje dla nich prowadzi o. Łukasz Kielak.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda