Home WiadomościZ kraju O życiu konsekrowanym i ekonomii – czwarta sesja II Synodu Archidiecezji Katowickiej

O życiu konsekrowanym i ekonomii – czwarta sesja II Synodu Archidiecezji Katowickiej

Redakcja

Justyna Kmiecik - Synod KatowiceO powrocie do charyzmatu, umowach śmieciowych, finansach parafii mówiono w sobotę, 20 czerwcaw Katowicach, podczas czwartej sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Dyskutowano nad propozycjami Komisji ds. Życia Konsekrowanego oraz Komisji ds. Ekonomicznych.

Podczas dyskusji na temat propozycji Komisji ds. Życia Konsekrowanego przypomniano zmiany wprowadzone za czasów Polski Ludowej, które zakazywały siostrom zakonnym np. pracy w szpitalach, co automatycznie wiązało się z brakiem możliwości realizacji charyzmatu niektórych zgromadzeń. W związku z tymi negatywnymi zmianami, musiano wypracować jakieś rozwiązania, aby znaleźć inne zajęcia siostrom i dlatego niektóre z nich zajęły się pracą w parafii. W związku z tym sekretarz Synodu, ks. Grzegorz Strzelczyk, zapytał zgromadzonych w auli wydziału Teologicznego, czy nie przyszedł już czas, żeby zwolnić siostry np. z obowiązku pełnienia służby w zakrystii, aby mogły wrócić do realizacji charyzmatu swojego zgromadzenia. Ksiądz sekretarz zauważył również, że brak powołań do życia zakonnego może być spowodowany właśnie brakiem realizacji przez zgromadzenia swoich charyzmatów. – Może się zdarzyć, że Bóg nie będzie powoływał do tych charyzmatów, bo one są potem nierealizowane – zauważył sekretarz Synodu.

Potrzebę powrotu do pierwotnych charyzmatów dostrzegają same siostry zakonne, w imieniu których głos zabrała przewodnicząca Komisji ds. Życia Konsekrowanego, siostra Paulina Łuba: – To musi wyjść od nas samych – podkreśliła. Przytoczyła przesłanie papieża Franciszka: „Obudźcie się wy, konsekrowani, a potem możecie budzić świat”. Siostra podzieliła się również rozterkami,towarzyszącymi niektórym siostrom, które są wykształconymi pielęgniarkami, a które mają pełnić stanowisko dyrektorek ośrodków: – Czy je odrywać od łóżek chorych i pacjentów, żeby prowadziły zakłady jako dyrektorki? Mamy kilka takich sióstr dyrektorek i one bardzo tęsknią za powrotem do pracy pielęgniarek. Coraz bardziej skłaniamy się więc do współpracy ze świeckimi. Oni często są lepsi od nas w prowadzeniu zakładu opiekuńczego, w ekonomii – zauważył siostra Paulina.

W pracy kilku zgromadzeń już można dostrzec kolejne problemy i zagrożenia. Chodzi m.in. o ośrodki wychowawcze sióstr Boromeuszek, które Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zlikwidować, bądź przekształcić.

Projekt w imieniu Komisji ds. Ekonomii przedstawił jej przewodniczący ks. Damian Suszka. Komisja zwróciła uwagę na kilka najważniejszych priorytetów, do których – oprócz przestrzegania Prawa Kościelnego, państwowego oraz zasad Katolickiej Nauki Społecznej – zaliczyła: rolę rad ekonomicznych funkcjonujących przy parafiach, transparentność przepisów dotyczących finansów, dobrowolność ofiar na cele kościelne, pierwszeństwo woli ofiarodawcy, odróżnienie oraz oddzielenie przychodów parafii od dochodów duchowieństwa, pierwszeństwo celów ewangelizacyjnych w wydatkach podmiotów kościelnych.

Komisja ds. Ekonomi postuluje opracowanie przez archidiecezję katowicką zasad zatrudniania i wynagradzania świeckich, którzy świadczą pracę na rzecz Kościoła oraz opracowanie jednolitych wzorów umów o pracę, zlecenia, o dzieło, wolontariat, z których będą mogli korzystać proboszczowie. Komisja pragnie również, aby wolne środki finansowe, którymi dysponują parafie, były przeznaczane na dzieła ewangelizacyjne.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podziękował wszystkich darczyńcom, którzy w 90-letniej historii archidiecezji wspierali i budowali Kościół katowicki. – Każde pokolenie coś dokładało. Winniśmy się modlić i Panu Bogu dziękować za te pokolenia ogromnie ofiarnych ludzi, którzy utrzymywali i utrzymują tę archidiecezję – zauważył abp Skworc.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Zadaniem katowickiego Synodu jest przegląd życia duszpasterskiego archidiecezji pod kątem wyzwań, jakie stawia przed nim współczesność. Chodzi o umocnienie dobrych praktyk i tradycji, poprawienie tego, co nie działa zbyt dobrze oraz ustalenie priorytetów duszpasterstwa archidiecezji. Członkami Synodu (jest ich dokładnie 239) są m.in. księża wybrani w dekanatach, dziekani, członkowie rady kapłańskiej archidiecezji, świeccy zgłoszeni przez parafialne zespoły synodalne i wybrani przez Archidiecezjalną Radę Duszpasterską.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda