Home WiadomościZ kraju Obchody stulecia śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza

Obchody stulecia śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza

Redakcja

Zgromadzenia św. Michała Archanioła (Michalici) i Sióstr św. Michała Archanioła (Michalitki), które założył błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz, przynależące do Rodziny Salezjańskiej, wzięli udział w ten weekend w centralnych obchodach Stulecia śmierci swojego Założyciela. 

29 stycznia 1912 r. w Miejscu Piastowym umarł błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz, kapłan polski, który wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego w 1886 r.; założyciel dwóch Zgromadzeń pod wezwaniem św. Michała Archanioła, które, oprócz podzielania charyzmatu salezjańskiego i oddania się młodzieży, realizują duchowość szczególnie związaną z cnotami pracy i powściągliwości.

Z racji obchodów Stulecia śmierci, pod kierunkiem Przełożonych Zgromadzeń przez niego założonych został przygotowany bogaty program, składający się z cyklu spotkań i celebracji, których punktem kulminacyjnym będą obchody centralne, mające miejsce w ten weekend. W Miejscu Piastowym, w którym błogosławiony ks. Markiewicz był proboszczem przez około 20 lat, jest przewidziane spotkanie młodzieży, w którym będzie uczestniczyć około 3000 ludzi młodych z różnych dzieł obu zgromadzeń michalickich.

W sobotę 16 czerwca, spotkanie rozpoczęło się różnymi konferencjami i debatami na temat wolności wewnętrznej. O godz. 15.30 miało miejsce najbardziej znaczący punkt programu: Msza św. ku czci błogosławionego, której przewodniczył Wikariusz Przełożonego Generalnego, ks. Adriano Bregolin, któremu towarzyszy także podczas tej wizyty Radca Regionu Europa Północna, ks. Marek Chrzan. Wieczorem, na placu przylegającym do sanktuarium, w którym jest pochowany błogosławiony, odbył się wielki koncert młodzieżowy.

W niedzielę była kontynuowana debata publiczna na temat wartości wolności na bazie konferencji pt. „Od niewoli do wolności”. O godz. 11.00 Przełożony Generalny Michalitów, ks. Kazimierz Radzik, przewodniczył Eucharystii, w czasie której siostry michalitki złożyły swoje śluby wieczyste.

“Doceniam wasz apostolat na rzecz młodzieży powierzonej waszej trosce w Polsce i w różnych częściach świata, gdzie znajdują się wasze instytuty. Ofiaruję moją modlitwę, prosząc, aby Pan nie przestał błogosławić waszym Zgromadzeniom już usłanym Świętymi Męczennikami, obfitością powołań, które będą umieć kontynuować drogę wyznaczoną przez Błogosławionego Bronisława, charakteryzyjącą się wielką miłością, jaką żywił do Pana i bliźniego, zwłaszcza najbardziej ubogiego, zaniedbanego, opuszczonego  i osieroconego, któremu poświęcił całego siebie” – napisał Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez Villanueva z tej okazji do Przełożonych Zgromadzeń Michalickich.

ANS – Miejsce Piastowe

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda