Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP: Certyfikaty i pół tony jabłek – dzień wdzięczności na Świętym Krzyżu

Oblaci NMP: Certyfikaty i pół tony jabłek – dzień wdzięczności na Świętym Krzyżu

Redakcja

10 sierpnia w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego miała miejsce wyjątkowa i podniosła uroczystość związana z odbudową wieży kościelnej, którą 100 lat temu zniszczyli Austriacy w czasie działań wojennych w 1914 roku.

Na Mszy Świętej o godz. 11.30 zgromadzili się wszyscy, którzy od 2012 roku zakupili pamiątkowe tabliczki wspierające rekonstrukcję wieży. W sumie ponad stu ofiarodawców indywidualnych oraz firmy i samorządy odebrały z rąk superiora klasztoru o. Zygfryda Wiechy OMI pamiątkowe Certyfikaty.

Wśród osób indywidualnych znalazły się osoby i rodziny nie tylko z województwa świętokrzyskiego ale także z Chicago, Niemiec, Warszawy, Wrocławia, Radomia, Bydgoszczy. Wśród samorządów: Urząd Miasta Kielce, Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna, Starostwo Powiatowe w Kielcach; Gminy: Bieliny, Nowa Słupia, Masłów, Waśniów, Brody. Wśród ofiarodawców nie zabrakło także Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Politechniki Świętokrzyskiej i wielu firm z terenu naszego województwa i innych. W sumie udało się zebrać blisko 400 tysięcy złotych.

Dzisiejszy dzień dla naszej wspólnoty był szczególną chwilą spotkania z konkretnymi ludźmi, dla których Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowym. Ich dar serca w postaci złożonej ofiary na odbudowę wieży pozwolił choć w części na pokrycie wkładu własnego tej inwestycji, który spoczywa na nas jako kustoszach sanktuarium. Dzisiejsze wręczenie certyfikatów nie oznacza wcale zakończenia akcji materialnego wspierania odbudowy wieży. Jest jeszcze możliwość zakupienia tabliczki.

Pątnicy i pielgrzymi mieli po raz ostatni możliwość dotknąć i ucałować krzyż, który będzie zwieńczeniem odbudowanej wieży. Jutro zostanie założony na wieżę i będzie wszystkim spoglądającym z daleka na Święty Krzyż przypominał o Bogu.

Naszym gestem wdzięczności dla wszystkich dziś nawiedzających nasze sanktuarium, było obdarowanie każdego pielgrzyma symbolicznym jabłkiem. W sumie przez cały dzisiejszy dzień rozdaliśmy pół tony jabłek, które podarował nam Pan Mazur spod Sandomierza. To także w pewnym sensie pomoc polskim sadownikom. Jabłka najlepsze, bo nasze polskie, z naszej świętokrzyskiej ziemi. Dziękowaliśmy także Panu Bogu za naszych rolników, sadowników, dla których ten czas jest czasem szczególnie wzmożonej pracy. Zachęcaliśmy pielgrzymów, aby wspierali modlitwą rolników, sadowników, ale też by byli wdzięczni za ich trud i poświęcenie, dziękując zarazem Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, zwłaszcza za obfite plony ziemi.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda