Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP: Kodeńska Kalwaria znalazła się pod wodą

Oblaci NMP: Kodeńska Kalwaria znalazła się pod wodą

Redakcja

We wtorek 16 kwietnia gwałtownie podniósł się stan wody na rzece granicznej Bug. Z godziny na godzinę obserwowano jak woda, cofając się do Kałamanki, występowała z brzegów na rozlewisku “Genezaret”, zalewając wysepki oraz drewniane kładki na rzece Kałamance. W godzinach wieczornych rzeka wylała się również na pole namiotowe w okolicach zabytkowego krzyża, upamiętniającego przybycie do Kodnia ks. Molle, sukcesywnie zalewając boisko i kort tenisowy oraz stawy rybne. Utworzył się rwący potok, który wlewał wody z Bugu do rozlewiska w okolicach klasztoru. W ciągu nocy woda podniosła się tak znacznie, że całkowicie zalała ogród zielny na kalwarii, wypełniła dawny port Sapiehów i zbliżyła się do skarpy, na której położny jest klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kodniu.

Uległy zniszczeniu wszystkie drewniane mosty i kładki, a woda niebezpiecznie zbliżyła się do domów mieszkańców, które znajdują się w okolicy Kałamanki. Na szczęście nie wystąpiło zagrożenie zalania zabytków na terenie zamkowym Sapiehów – Kodeńska Kalwaria znajduje się na wzniesieniu, które po wystąpieniu z brzegów rzeki Bug, utworzyło prawdziwą wyspę, otoczoną ze wszystkich stron wodą. W chwili obecnej oczekujemy na odpływ wody i dopiero wtedy rozpocznie się szacowanie szkód, jakie wyrządziła tegoroczna powódź. Może to potrwać kilka tygodni.

Więcej zdjęć na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda