Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Oblaci NMP: Niniwa – Festiwal Życia (zapowiedź)

Oblaci NMP: Niniwa – Festiwal Życia (zapowiedź)

Redakcja

oblaci.plOblackie spotkanie młodzieży – Festiwal Życia – w tym roku odbędzie się w dniach 20-25 lipca w sanktuarium w Kodniu nad Bugiem. Temat tegorocznego Festiwalu jest związany z obchodzonym w Kościele Rokiem Życia Konsekrowanego. Organizatorzy chcą pokazać, że życie konsekrowane, a więc poświęcone w szczególny sposób Bogu i przeżywane zakonie czy indywidualnie, może być piękną drogą do świętości.

Każdy festiwalowy dzień będzie miał swojego szczególnego bohatera – osobę, która jest związana z życiem konsekrowanym – sama była zakonnicą, zakonnikiem czy przyczyniła się do rozwoju tego rodzaju powołania. Bohaterowie ci będą także związani z motywem danego dnia, czyli wartą naśladowania cechą, którą szczególnie mocno wyróżniali się w swoim życiu.

Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie w poniedziałek Eucharystią i integracją. Pierwszą bohaterką Festiwalu będzie Matka Teresa z Kalkuty, znana i szanowana na całym świecie założycielka Misjonarek Miłości i laureatka pokojowego Nobla. Będziemy się od niej uczyli, jak okazywać każdemu miłość i szacunek, którymi obdarza nas sam Bóg, oraz jak z wdzięcznością na nie odpowiadać – przekonują organizatorzy. Wtorek to także dzień sportowy, a więc będą czekały propozycje licznych zawodów, gier i zabaw.

W trakcie festiwalowej środy uczestnicą poznają Augustyna z Hippony, biskupa i Doktora Kościoła. Początkowo daleki od Boga, nie przestrzegał przykazań i był zafascynowany naukami pogaństwa czy sektą manichejczyków. Wreszcie nawrócił się i został gorliwym wyznawcą Jezusa Chrystusa. Jako jeden z Ojców Kościoła wniósł bardzo wiele do katolickiej teologii, a jego „Wyznania” stanowią piękne świadectwo nawrócenia i życia w jedności z kochającym Bogiem. Sam Augustyn nie składał ślubów zakonnych, ale jest uznawany za autora jednej z najstarszych i najpopularniejszych reguł zakonnych. Dzisiaj według jej zasad żyją m. in. dominikanie i augustianie. Ten bohater ma uświadomić, że każdy jest grzesznikiem, każdy człowiek bez wyjątku grzeszy. Środa będzie także dniem pielgrzymki do niedalekich Kostomłot, by tam przeżyć Mszę świętą i spędzić wspólnie czas wolny.

Podobnie jak rok temu, czwartek to dzień warsztatowy. Jego bohaterem będzie Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin konwentualny i męczennik Auschwitz. Ten święty doskonale wykorzystywał różnorakie talenty i pasje, prowadził bardzo aktywne życie. W młodości interesował się matematyką i fizyką. Myślał nawet o podróżach w kosmos. Po wstąpieniu do zakonu chciał głosić Dobrą Nowinę. Ten duchowy syn świętego Franciszka z Asyżu założył Rycerstwo Niepokalanej – międzynarodowy ruch, mający na celu nawracanie grzeszników i uświęcanie ludzkości. Prowadził czasopisma religijne, a nawet stworzył ewangelizacyjną rozgłośnię radiową. Swoją miłość do Boga i człowieka potwierdził ostatecznie, idąc dobrowolnie na śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. Idąc ścieżką Kerygmatu w tym dniu uświadomimy sobie ponownie, że Chrystus jest naszym Zbawicielem. Dzięki temu, że umarł i zmartwychwstał możemy żyć pełnią życia i rozwijać swoje zainteresowania i talenty – twierdzą organizatorzy Festiwalu.

Piątek będzie dniem nawrócenia. Kolejna prawda kerygmatu mówi, że tylko przyjęcie Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela daje prawdziwe szczęście, dlatego w piątkowy wieczór odbędzie się nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie, wyczekiwane przez uczestników Festiwalu. Patronką piątego dnia spotkania będzie nietypowa święta – św. Edyta Stein. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej pod koniec XIX wieku. W młodości została ateistką. Słynęła jako doskonały naukowiec, doktor filozofii. W końcu przyjęła chrzest i stała się katoliczką. Wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych, a życie zakończyła śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Dzisiaj jest jedną ze świętych patronek Europy. Dla nas może być ona dowodem na to, że każdy może zostać świętym, bez względu na to, jak wyglądało jego życie i relacja z Bogiem – pod warunkiem, że przyjmie Jezusa i Jego Zbawienie – przekonują organizatorzy. Piątek będzie także dniem wspólnotowym, czyli radosnej integracji.

Festiwal Życia to spotkanie młodzieży organizowane od kilku lat przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Duszpasterstwo Młodzieży „Niniwa” w każdy ostatni tydzień lipca. Punktem wyjścia Festiwalu jest fragment z Pisma Świętego: Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości (J 10,10). Każdy Festiwal różni się od siebie – co roku inny temat, zaproszeni goście, atrakcje oraz zespoły. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 20-25 lipca w sanktuarium w Kodniu nad Bugiem.

OMI/Festiwal Życia

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda