Oblaci NMP – Obra: komedia „Perypetie krawca Szymona” w wykonaniu kleryków

oblaci.plKlerycy z I i II roku Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze wystawili sztukę ,,Perypetie krawca Szymona”. To spektakl o ubogim krawcu i jego niezwykłych przygodach związanych z kozą. Adaptacji tekstu oraz reżyserii podjął się o. Sebastian Wiśniewski OMI, wykładowca homiletyki.

Ten wieloaktowy dramat oparty jest na opowiadaniu pt. „Zaczarowany Krawiec” Salomona Rabianowicza, tworzącego pod artystycznym pseudonimem Szolem Alejchem, co można przetłumaczyć jako „Pokój nad wami” (codzienne żydowskie pozdrowienie).

„Perypetie krawca Szymona” to żartobliwie opowiedziana historia, która dotyka jednak bardzo trudnego i poważnego problemu – zmagania się w człowieku dwóch sił: naturalnego dążenia do tego, by mieć i szukać własnych korzyści z nadprzyrodzonym pragnieniem, by znaleźć wewnętrzny pokój i poświęcić się szukaniu samego Boga. Uosobieniem tej walki jest Szymon L. – ubogi krawiec ze wsi o znaczącej nazwie Złodziejówka. To, co ostatecznie zwycięży w duszy głównego bohatera, przedstawia spektakl.

Klasztor w Obrze pełni rolę Wyższego Seminarium Duchownego od roku 1926, kiedy przybyli do niego Misjonarze Oblaci MN (z przerwą na lata okupacji). W tym czasie mury opuściło wiecej niż 750 wyświeconych misjonarzy oblatów. Dziś pracują na wszystkich kontynantach, w więcej niż 25 krajach. Obecnie w Obrze kształci się wiecej niż 50 kandydatów na księzy misjonarzy.

OMI/Obra

Za: www.oblaci.pl