Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP – Poznań: Inauguracja nowej administracji prowincji

Oblaci NMP – Poznań: Inauguracja nowej administracji prowincji

Redakcja

W dniu 194. rocznicy zatwierdzenia przez Kościół Konstytucji i Reguł naszego Zgromadzenia, w domu prowincjalnym w Poznaniu nastąpiła inauguracja nowej administracji prowincji. Najpierw jednak wraz z oblatami ze wspólnoty domu poznańskiego celebrowano Eucharystię, której przewodniczył prowincjał – o. Paweł Zając OMI. Po proklamowaniu Ewangelii złożył przed zgromadzonymi w kaplicy wyznanie wiary i przysięgę wierności Kościołowi.

Ponieważ w lutym 2020 roku dobiegnie końca pierwsza kadencja posługi ojca Pawła Zająca jako Prowincjała Polskiej Prowincji, ja niżej podpisany, Louis Lougen – Superior Generalny, po wnikliwym przeanalizowaniu wyników konsultacji z członkami prowincji i po uzyskaniu zgody mojej rady podczas sesji plenarnej w Rzymie w dniu 19 września 2019 roku, mianuję ojca Pawła Zająca Prowincjałem Polskiej Prowincji na drugie trzylecie. Ponadto, po uzgodnieniu danych konsultacji, za zgodą mojej rady, uzyskaną podczas sesji plenarnej w Rzymie w dniu 28 stycznia 2020 roku, mianuję następujących oblatów radnymi wyżej wspomnianej prowincji: o. Sławomira Dworka, o. Mariana Puchałę, o. Sebastiana Łuszczkiego, o. Tomasza Maniurę, o. Piotra Darasza i br. Adama Petelczyca. Ojcu Zającowi oraz jego dotychczasowym radnym wyrażam moją głęboką wdzięczność za ich poświęcenie dla prowincji i dla Zgromadzenia. Zapewniam prowincjała i jego nową radę o modlitwie i braterskiej współpracy w Chrystusie i Maryi Niepokalanej – napisał generał w liście datowanym na 4 lutego 2020 roku.

Słowo skierowane do zebranych, ojciec prowincjał oparł na triadzie, pochodzącej z nauczania św. Bernarda, zawartego w Liturgii Godzin: “Na początku przemówienia człowiek sprawiedliwy oskarża sam siebie, w połowie powinien wielbić Pana, a wreszcie, gdy starczy mądrości, także budować bliźniego”. Podsumowując minione trzy lata zarządzania i animowania prowincji, podkreślił, że niekiedy nasze ludzkie słabości uniemożliwiają wypełnienie dobra. Wskazał jednocześnie, że Bóg w swojej dobroci wybiera nas pomimo naszej niedoskonałości.

Trzeba wielbić Pana Boga, przede wszystkim dzisiaj, za naszą regułę życia, za to, że dał nam Konstytucje i Reguły, że obdarzył nas powołaniem zakonnym i oblackim (…) Trzeba Boga uwielbiać (…) za wszystkie te pokolenia oblatów, które wiernie przeżyły swoje życie w duchu tych konstytucji, za naszych świętych, kandydatów na ołtarze. Myśląc o tym minionym trzechleciu, za wszelkie dobro chcemy Pana Boga uwielbiać – tyle dobra się stało w prowincji. Nie sposób wymienić, ale chciałbym podkreślić ten wysiłek, który podjęliśmy, aby dotrzeć z relikwiami Krzyża Świętego do bardzo wielu miejsc w Polsce, z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej do bardzo wielu miejsc w Polsce i zagranicą. Tysiące ludzi zapisanych do szkaplerza Matki Bożej Kodeńskiej. To są konkretne owoce duchowe, namacalne tego czasu – wyliczał kaznodzieja.

Nawiązując do programu na kolejne trzy lata, ojciec prowincjał, skierował uwagę na odnowiony modlitewnik oblacki, który w najbliższym czasie ma zostać oddany do druku. Wskazując na wiele trudności, jakie napotyka wspólnota Kościoła, napięć, które towarzyszą naszemu życiu, podkreślił konieczność budowania komunii, którą osiąga się we wspólnotowym życiu modlitwy. Zachęcał również do życzliwości braterskiej w codziennym życiu. Na koniec, przypominając o rocznicy zimowego zdobycia szczytu Mount Everest przez Polaków i nadmieniając, że ostatnim niezdobytym ośmiotysięcznikiem jest szczyt K2, wskazał na konstytucję 2. naszego charyzmatu:

Oblaci, „przeznaczeni do głoszenia Ewangelii Bożej” (Rz 1, 1), idąc za Jezusem Chrystusem porzucają wszystko. Aby być Jego współpracownikami powinni głębiej Go poznać, z Nim się utożsamić, pozwolić Mu, aby w nich żył. Usiłując odtworzyć Go w swoim życiu, chcą być posłuszni Ojcu, nawet aż do śmierci, i z bezinteresowną miłością oddają się służbie Ludowi Bożemu. Ich apostolski zapał ma wsparcie w bezwarunkowym darze ich oblacji, w oblacji nieustannie odnawianej w odpowiedzi na wymogi posłannictwa.

Proponuję na zakończenie homilii, żebyśmy może jako nasz taki szczególny program na kolejne tygodnie, miesiące, lata, wyznaczyli sobie zdobywanie konstytucji drugiej. Zdobywajmy ją z całym tym trudem, jaki się z tym wiąże! – konkludował prowincjał.

Więcej na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda