Oblaci NMP – Święty Krzyż: posadzka w bazylice odrestaurowana

oblaci.plW Niedzielę Palmową życie liturgiczne i modlitewne powróciło do bazyliki sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Od 7 stycznia trwały prace związane z renowacją posadzki. Dalsza część remontu rozpocznie się jesienią, po zakończeniu sezonu pielgrzymkowo-turytycznego.

Dzięki zdjęciu posadzki, archeolodzy pod kierunkiem dr Czesława Chadamika z UJK z Kielc, mogli zbadać podłoże bazyliki. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że pod posadzką kryją się pozostałości murów poprzednich kościołów: romańskiego, gotyckiego, barokowego. Dzisiejszy jest zatem czwartym.

Przeprowadzono także prace związane z wymianą elektryki. Pod nową posadzką znajduje się blisko 5 km okablowania elektrycznego i  teletechnicznego. W planach jest instalacja kamer internetowych, dzięki którym będzie możliwa transmisja uroczystości religijnych ze Świętego Krzyża na cały świat.

W bazylice pojawiły się także nowe meble. Wnętrze zostanie wypełnione 40 nowymi ławami dębowymi z 200 siedzącymi miejscami. W poprzednich ławkach było ich zaledwie 120. Nowe ławy nadają wyjątkowego charakteru wystrojowi bazyliki.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy do tej pory wsparli dzieło rewitalizacji kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu. Dziękujemy darczyńcom, którzy regularnie wspierają nas darami serca, składając ofiary w zakrystii bądź wpłacając je na konto klasztoru, pomagając nam tym samym w przywracaniu świetności opactwu na Łyścu – tak kustosz dziękuje darczyńcom na stronie internetowej sanktuarium

To jednak nie koncie prac związanych z przywracaniem piękna wnętrza świętokrzyskiej świątyni. Planowany jest zakup nowego tabernakulum, oświetlenia ledowego, a także renowacja ołtarza głównego, odrestaurowanie ambony przedsoborowej oraz zmiana kolorystyki ścian. Kolejny etap prac rozpocznie się jesienią tego roku, po zakończeniu sezonu pielgrzymkowo-turytycznego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/Świety Krzyż

Za: www.oblaci.pl