Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP – Święty Krzyż: Prace przy odbudowie wieży kościelnej

Oblaci NMP – Święty Krzyż: Prace przy odbudowie wieży kościelnej

Redakcja

Cztery miesiące temu, dokładnie 4 kwietnia br., w sercu Świętego Krzyża w kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego została podpisana umowa wykonawcza na odbudowę wieży i odnowienie XV – wiecznego wirydarza (wewnętrzny dziedziniec). Dofinansowanie z Unii Europejskiej– 85% środków. Wkład własny, który zapewnia klasztor Ojców Oblatów to 15%. Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.

Do dnia dzisiejszego wykonano elementy żelbetowe – wieniec wzmacniający stare mury zburzonej wieży. Zamontowano sześć warstw ciosów kamiennych z piaskowca. Obecnie trwa montaż rusztowania zewnętrznego przy ścianach wieży oraz montaż siódmej warstwy kamienia. Jednocześnie w Daleszycach w zakładzie FURMANEK RENEWAL prowadzone są prace z obróbką następnych (wyższych) warstw kamieni na ściany wieży. Do przyszłego tygodnia planowane jest ułożenie dziesiątej warstwy kamienia, na której zostaną wykonane elementy żelbetowe wieńca i stropu oraz wykonane żelbetowe trzpienie w narożach wieży. Obecnie prace prowadzone są na wysokości 23 m nad poziomem terenu. Trzon kamienny wieży zakończony zostanie na 31 metrze od poziomu posadzki bazyliki i w całości będzie ważył 660 ton. Na nim zostanie zamontowany hełm wieży z konstrukcji stalowej pokryty blacha miedzianą o wysokości 21 metrów i wadze 40 ton. Na wysokości 35 metrów będzie punkt widokowy, z którego pielgrzymi i turyści będą mogli podziwiać przepiękne widoki.

Natomiast jeśli idzie o prace na wirydarzu, to zakończono prace archeologiczne i obecnie trawa odwodnienie wewnętrznego dziedzińca oraz konserwacja portali kamiennych. Zostały także zamontowane nowe okna na pierwszym piętrze wychodzące na wirydarz.

Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Ojców Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Radością napawa nas fakt, że już kilkanaście osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców. Te tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.

Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto 71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.

Każdego miesiąca – w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.00 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

Więcej na: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda