Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP – Święty Krzyż: Renowacja Ołtarza Głównego w Bazylice

Oblaci NMP – Święty Krzyż: Renowacja Ołtarza Głównego w Bazylice

Redakcja

swietykrzyz.plTrwają prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w bazylice na Świętym Krzyżu. Historyczne anioły oraz tabernakulum w kształcie kuli poddawane są konserwacji w pracowni konserwatorskiej w Krakowie przez panią Elżbietę Graboś. W wyniku przeprowadzonych prac okazało się, że drewno jest w dobrym stanie, lokalnie stwierdzono obecność owadów a u podstaw aniołów mikroorganizmy – tzw. grzyb. Udało się dotrzeć do oryginalnej polichromii – anioły okazały się dużo chłodniejsze, przypominając bardziej rzeźby kamienne. Natomiast w historycznym tabernakulum w kształcie kuli odkryto laserunki, które są delikatniejsze niż te na XVIII wiecznych stallach. Zarówno historyczne tabernakulum jak i anioły w najbliższy wtorek powrócą do bazyliki

Natomiast pracownicy firmy Pana Krzysztofa Furmanka z Daleszyc wykonali i zamontowali nową mensę ołtarza – z wapienia „morawica”; w centrum zostało zamontowane nowe, o wiele większe od poprzedniego, pancerne tabernakulum, które zostało otoczone zupełnie nowym elementem – cokołem wykonanym z marmuru o wdzięcznej nazwie Verde Gwatemala; wspomniany cokół stał się tym samym podstawą dla historycznego tabernakulum w kształcie kuli i dla adorujących aniołów. Wszystko wg projektu Pana Janusza Cedro – Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków z Kielc.
Pracom konserwatorskim poddany zostanie także sarkofag ołtarza – ta część otrzyma nową kolorystykę o lekko szarych przebarwieniach, natomiast wszelkie załamania sarkofagu zostaną uzupełnione złoceniami; kolejne prace zostaną wykonane w całym retabulum ołtarza głównego, w warstwach którego odkryto pierwotną kolorystykę. Retabulum otrzyma nowy wygląd, kolor co wszystko zostanie zatwierdzone na komisji konserwatorskiej.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy materialnie wspierają dzieło rewitalizacji naszej bazyliki – ofiarodawcom indywidualnym, którzy składają ofiary imiennie w zakrystii bądź na konto klasztoru. Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie hojność serc ofiarodawców… trudno by było realizować zaplanowane cele… Ci, którzy chcieliby wspomóc prowadzone prace mogą dokonywać wpłat na konto:
71 12401372 111100 102122 5384 z dopiskiem „Bazylika”

Więcej (zdjęcia) na: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda