Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP: Wychował męczennika

Oblaci NMP: Wychował męczennika

Redakcja

Przeżywając nadal bolesne doświadczenie pandemii koronawirusa trwamy w gorliwszej modlitwie, bardziej zobowiązującej ascezie, wyrzeczeniu i pokucie, prosząc, za przyczyną świętych i błogosławionych, aby Bóg oddalił od nas wszelką zarazę choroby, błędu i zepsucia. W paschalnym miesiącu kwietniu za patrona tej modlitwy obierzmy oblackiego męczennika, bł. o. Józefa Cebulę, który właśnie 2 kwietnia 1941 r. został aresztowany i już 9 maja oddał swe życie Chrystusowi w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Wcześniej, bo 21 stycznia 1941 r., męczeńską śmiercią w tym samym obozie, o swej przynależności do Chrystusa zaświadczył wychowywany przez o. Cebulę oblacki kleryk Alfons Mańka, i trwają przygotowania do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. Tak mistrz, jak i jego wychowanek, poddani swoistej „kwarantannie” uwięzienia, z Bożą łaską stawili czoła „epidemii” narodowego socjalizmu i za cenę oddania życia nie zdradzili swego Pana.

Bł. Józef Cebula urodził się 23 marca 1902 r. we wsi Malnia nad Odrą k. Opola w religijnej, niezamożnej polskiej rodzinie. Ojciec, Adrian, był rolnikiem i żeglarzem na Odrze, a matka, Rozalia zd. Buhl, gospodynią domową. Józef był najstarszy i miał dwoje rodzeństwa. Po szkole powszechnej i przezwyciężeniu gruźlicy rozpoczął naukę w niższym seminarium Oblatów Maryi Niepokalanej w Krotoszynie, po czym wstąpił do nowicjatu w Markowicach koło Inowrocławia, składając w 1922 r. pierwsze śluby zakonne. Studia teologiczne odbył w Liège (w Belgii) i w Lublińcu, by 5 czerwca 1927 r. przyjąć w Katowicach święcenia kapłańskie. Jako neoprezbiter posługiwał w scholastykacie oblackim w Lublińcu, gdzie w 1931-1937 był także przełożonym. To właśnie tam jego wychowankiem był m.in. wspomniany Alfons Mańka, który w swych zapiskach przywołuje świetlaną postać wychowawcy. W 1937 r. o. Józef został przełożonym klasztoru i mistrzem nowicjuszy w Markowicach, i tam też trafił kleryk Alfons. Tuż po wybuchu wojny, bo już 4 września 1939 r. wszyscy klerycy (a było ich 35), będąc gotowymi na każdą ewentualność odnowili właśnie na ręce o. Józefa śluby zakonne. Potem spotkały ich przeróżne upokorzenia ze strony Niemców, w tym liczne aresztowania: szesnastu trafiło do obozów i pięciu z nich poniosło tam śmierć, wśród których bł. o. Józef i wspomniany kleryk Alfons, będący w drodze na ołtarze.

Beatyfikacja o. Józefa Cebuli, w gronie 108. męczenników z rąk niemieckich, nastąpiła w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Prośmy o błogosławieństwo Boże dla zaangażowanych w prace przygotowawcze procesu beatyfikacyjnego jego wychowanka, a nadto powierzajmy orędownictwu męczenników Polskę i cały świat, by dobry Bóg uwolnił nas od śmiercionośnej zarazy i zła wszelkiego.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD


LIST PROWINCJAŁA DO OBLATÓW M.N.

Poznań, 16.03.2020

Drodzy Współbracia!

Za nami pierwsza wyjątkowa niedziela, podczas której mogliśmy doświadczyć głodu spotkania ze wspólnotą Kościoła. Pan Bóg także naszemu pokoleniu pozwala odczuć, jak kruche może być każde planowanie… Dziękuję za pogodę ducha i braterską życzliwość, która pomaga przetrwać te niełatwe dla wszystkich chwile! Trzeba nam będzie cierpliwości oraz inspiracji Ducha Św., by jednoczyć się we wspólnotach oraz mimo wszystko pozostać blisko siebie nawzajem! Informujmy się o dobrych pomysłach duszpasterskich i misyjnych na czas pandemii! Może warto zaprosić Parafian, aby przesyłali nam zdjęcia ze swych domowych kościołów, jak to uczynił pewien włoski kapłan, wypełniając wnętrze kościoła parafialnego wizerunkami uśmiechniętych parafian, którzy nie mogą do niego przyjść…?

Ponieważ w tych dniach skierowali do nas piękne i pokrzepiające słowa zarówno ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, jak i ojciec generał Louis Lougen OMI, dziś dołączam do nich jedynie bardzo dobrą wiadomość z ostatnich dni, dotyczącą bezpośrednio naszej Prowincji oraz wszystkich Przyjaciół i Współpracowników Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Otóż kanclerz kurii w Poznaniu poinformował o. Lucjana Osieckiego, odpowiedzialnego za wstępne przygotowanie procesu beatyfikacyjnego naszego Współbrata Alfonsa Mańki OMI, że po uzyskaniu zgody biskupa diecezji Linz, skierowano pismo do Kongregacji o zatwierdzenie przeniesienia procesu kleryka Mańki, do archidiecezji poznańskiej. Zatem kolejny ważny krok starań o beatyfikację naszego Współbrata za nami!

Jednocześnie o. Szczepan Praśkiewicz OCD, relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, napisał krótki tekst do czasopisma Świętość Kanonizowana, nr kwietniowy. Przedstawia bł. o. Józefa Cebulę i kl. Alfonsa Mańkę, jako orędowników u Boga w zagrożeniu epidemią koronawirusa (tekst poniżej). Skorzystajmy z tej inspiracji, by dodatkowo nabrać ducha i umacniać siebie oraz naszych Parafian i Przyjaciół wiarą w cudowną Bożą Opatrzność pośród najsmutniejszych doświadczeń oraz niepewności, która nagle wkradła się w nasze życie.

Zapewniam Was o mojej braterskiej trosce i życzliwości. Wspieram Was modlitwą i powierzam Maryi Niepokalanej.

Szczęść Boże!

o. Paweł Zając OMI
Prowincjał

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda