Home WiadomościZ kraju Oblacka pomoc Ukrainie

Oblacka pomoc Ukrainie

Redakcja

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej od początku wybuchu wojny na Ukrainie wspiera misjonarzy naszej delegatury, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju, oraz potrzebujących. W delegaturze pracuje blisko 40 oblatów, którzy pozostali ze swoimi parafianami i wśród dzieł, które prowadzą. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Kijowie i Czernichowie.


Zbiórka pieniężna na Ukrainę:

Zbiórką pieniędzy zajmuje się Prokura Misyjna z Poznania. Jest to instytucja prowincji, która bezpośrednio pomaga naszym misjom i delegaturom.

Ofiary można wpłacać na następujące rachunki (z dopiskiem: Pomoc Ukrainie):

PLN
Numer rachunku odbiorcy PLN: 18102040270000120200317198
Nazwa odbiorcy: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ
Nazwa banku: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW

EUR
Beneficiary account EUR: PL 21102040270000120216319040
Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ
Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA
Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

USD
Beneficiary account USD: PL 91102040270000160216319039
Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ
Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA
Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

Bezpośrednie konta Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie

PLN:
Prowincja M O N M N Delegatura Prowincjalna na Ukrainie
Ul. Ostatnia 14, 60-102 POZNAŃ, Polska
Nr rachunku: 64 1240 1763 1111 0000 1813 2416
PEKAO SA II o/Poznań
ul. Masztalarska 8 a, 61-767 Poznań, Polska
Swift code: PKOPPLPW

EURO:
Beneficiary: Prowincja M O N M N Delegatura Prowincjalna na Ukrainie
Beneficiary’s Account (IBAN): PL 69 1240 1763 1978 0000 1813 2432
Beneficiary’s Address: ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, POLAND
Bank Name: PEKAO S.A. II o./Poznań
Address of Bank Branch: ul. Masztalarska 8a, 61-767 Poznań, POLAND
SWIFT Code (Bank International Code): PKOPPLPW
BLZ Code: 12401763


Zbiórka materialna na Ukrainę:

Prokura Misyjna będzie również koordynować przewożenie darów na Ukrainę oraz na bieżąco monitorować sytuację z miejscami dla uchodźców w oblackich placówkach. Kontakt do Prokury Misyjnej:

tel. 61 830 76 31 (w godzinach 8.00-15.00)
e-mail: [email protected]

Dary zgromadzono również w wielu oblackich placówkach w Polsce, które współpracują zarówno z Prokurą Misyjną, jak i z instytucjami diecezji, na terenie których się znajdują. Pomoc rzeczowa będzie dostarczana zarówno przez oblatów jak i instytucje diecezjalne. Zapytania o możliwość składania konkretnych darów (co jest potrzebne) prosimy kierować do proboszczów i superiorów oblackich placówek w Polsce.

Busy wożące dary na Ukrainę w drodze powrotnej będą zabierać chętnych do Polski.

Oblacki bus na potrzeby misjonarzy na Ukrainie

Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku użyczyło swojego busa, który będzie odpowiadał na bieżące potrzeby oblatów pracujących na Ukrainie oraz ich placówek duszpasterskich. Obecnie są to potrzebne rzeczy przede wszystkim do schronów: latarki, powerbanki… Zapotrzebowaniem będzie kierował o. Witalij Podolan OMI, superior Delegatury na Ukrainie.


Pomoc uchodźcom na terenie RP

Najbliżej położona granicy z Ukrainą, oblacka placówka w Zahutyniu włączyła się w pomoc osobom po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Współpracuje z samorządem lokalnym:

Co jest potrzebne?

PILNIE: słodycze, batony energetyczne, zabawki dla dzieci, pieluchy, mleko w proszku dla dzieci, woda.

PONADTO (artykuły wydawane w sposób ciągły): kubki, talerze, sztućce jednorazowe, termosy, kubki termiczne, kawa, herbata, soki, napoje, tubki typu „Kubuś” dla dzieci, itp. suche ciastka, paluszki, krakersy, zupki chińskie, itp., przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż, owoce, orzechy, bakalie, batony energetyczne, podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.), płaszcze przeciwdeszczowe, baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki, koce.

Dary można składać m.in. w Domu Zakonnym Misjonarzy Oblatów MN, Zahutyń 48a, 38-500 Sanok, tel.: 13 463 22 31, jak również w szkole podstawowej w Zahutyniu i kościele parafialnym. Urząd gminy w Ustrzykach Dolnych przekazuje je potrzebującym.

Władze samorządowe przeznaczyły Dom Ludowy w Zahutyniu na punkt relokacji uchodźców. Pomoc udzielana jest systematycznie każdej rodzinie, która zgłasza się z kontaktu bądź zostaje dowieziona do Zahutynia.


Miejsca dla uchodźców w oblackich placówkach

Na chwilę obecną poszczególne wspólnoty zakonne przyjmą Ukraińców uciekających przed wojną, zapewniając im dach nad głową oraz potrzebną pomoc. Sytuację miejsc na bieżąco monitoruje Prokura Misyjna (tel. 61 830 76 31 – w godzinach 8.00-15.00 – e-mail: [email protected])

Gdańsk

Na chwilę obecną możliwość przyjęcia jednej rodziny. Następnie wspólnota będzie reagowała w zależności od potrzeb. Oblaci w Gdańsku działają w porozumieniu z miejscową Caritas.

Iława

Może przyjąć 25 osób w pokojach gościnnych na łóżkach i tapczanach oraz około 40 osób w salkach parafialnych w klasztorze na ewentualnych materacach i śpiworach.

Katowice

Pięć rodzin w parafii zgłosiło możliwość przyjęcia uchodźców. W pomieszczeniach parafialnych można przyjąć jedną rodzinę. Wspólnota działa w porozumieniu z miejscową Caritas.

Kędzierzyn-Koźle

Klasztor zgłosił możliwość przyjęcia sześciu osób w pokojach gościnnych.

Oblacka parafia już pomaga rodzinom, które przyjęły uchodźców. Współpracuje z Caritas diecezji opolskiej. Parafianie zaoferowali m.in.: pomoc lekarską, pomoc w tłumaczeniu na język ukraiński, możliwość przyjmowania uchodźców do domów, pomoc w postaci dyspozycji busów, autobusów mogących przywozić Ukraińców z różnych przejść granicznych do Kędzierzyna i okolic, parafianie przynoszą żywność, art. chemiczne, kosmetyczne. Istnieje możliwość przyjęcia uchodźców w salkach parafialnych (przenocowanie i wyżywienie). Sytuacja i zapotrzebowanie wciąż są monitorowane – proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda deklaruje dalszą pomoc.

Kokotek – parafia

Parafia w Kokotku zgłosiła gotowość przyjęcia 20 osób. Zgłoszenie jest dokonane przez starostwo powiatowe. Do dyspozycji parafii jest Domek Jana Pawła II (pokoje ze wspólnym aneksem kuchennym). Także kilka rodzin rodzin z parafii zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców.  W razie potrzeby rozważany jest szybki remont galeriowca, co dałoby kolejne miejsca.

Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku

W porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu Oblackie Centrum Młodzieżowe utworzyło w swoich budynkach ośrodek dla uchodźców – może w nim przebywać 100 osób. Już docierają potrzebujący pomocy.

Obra

Do tej pory przyjęła 11 osób, które są zakwaterowane w domu parafialnym, wyżywienie otrzymują w klasztorze. Istnieje możliwość przyjęcia większej ilości osób, ale za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.

Opole

Oblacka parafia deklaruje możliwość przyjęcia około 10 osób. Działa w porozumieniu z opolską Caritas i Prokurą Misyjną.

Zahutyń

Wspólnota oblacka przekazała na potrzeby uchodźców cały dom parafialny.


Wolontariat na granicy – potrzebni wolontariusze

W związku z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-ukraińskiej Duszpasterstwo Młodzieży Polskiej Prowincji zorganizowało pierwszą grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pomocy uchodźcom.

Nadal jednak potrzeba osób, które w zespołach do 5 osób będą pomagać uchodźcom na Polsko-Ukraińskich przejściach granicznych. Po polskiej i ukraińskiej stronie. W ramach pracy jest robienie kanapek, rozdzielanie żywności i ubrań. Jeden dyżur grupy wolontariuszy trwa 5 dni. Jest to praca wolontaryjna w zakresie godzin zależnie od potrzeb w sytuacji zarządzania kryzysem humanitarnym. Finansowanie wyjazdu będzie realizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Niniwa oraz przez wolontariuszy w ramach zbiórek własnych. Kontakt: o. Dominik Ochlak OMI: 502 412 390, [email protected]

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda