Home WiadomościZ kraju Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Redakcja

kalwaria.euW Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej 13 sierpnia kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kopię Jej cudownego Wizerunku, który znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

W Kaplicy Kapłańskiej znajduje się m.in. płyta z grobu św. Jana Pawła II. Przed poświęceniem obrazu, na rozpoczęcie uroczystej Mszy św., kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że w tej kaplicy, w tym sanktuarium nie mogło zabraknąć wizerunku Tej, która od najmłodszych lat wychowywała papieskie serce. „Od dziś, razem ze św. Janem Pawłem II, Matka Boża w szczególny sposób będzie wypraszała dla pielgrzymów potrzebne łaski”  – mówił kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński.

„Jeżeli to Centrum ma prowadzić do pełniejszego poznania życia, osoby i dzieła Jana Pawła II, to nie da się go zrozumieć bez obecności Pani Kalwaryjskiej” – podkreślał kard. Marian Jaworski w wygłoszonej homilii, którą poświęcił związkom Karola Wojtyły z Kalwarią Zebrzydowską. Kalwaryjski kardynał mówił o tym, że już od najwcześniejszych lat dzieciństwa Karol Wojtyła pielgrzymował do Kalwarii, przemierzał tutejsze dróżki i modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Ten zwyczaj kontynuował jako ksiądz, biskup i kardynał. Już jako papież, podczas swojej wizyty w kalwaryjskim sanktuarium w 1979 roku, sam wspominał: „Polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo po pierwsze spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach”.

Kard. Marian Jaworski zwrócił uwagę, że w Kalwarii „dokonują się cuda, które zna tylko Bóg i ludzie, których one dotykają”. Podkreślił, że sanktuarium to jest duchowym zapleczem Kościoła krakowskiego. „Ludzie na dróżkach uczą się dźwigać swój krzyż i iść za Panem Jezusem”.

Na koniec sędziwy hierarcha, tak blisko związany z kalwaryjskim sanktuarium, wyraził nadzieję, że obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie prowadził przybywających tu pielgrzymów z całego świata do Kalwarii, na kalwaryjskie dróżki, i uczył miłości do Maryi.

W uroczystościach poświęcenia obrazu uczestniczyli ojcowie bernardyni z prowincjałem o. Jarosławem Kanią OFM i kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Azariaszem Hessem OFM. Kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej została umieszczona nad tabernakulum w Kaplicy Kapłańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie. Nad realizacją tego projektu czuwał architekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” Andrzej Mikulski i Jacek Nawrocki. W Kaplicy powstanie jeszcze nowe tabernakulum oraz specjalne oświetlenie obrazu.

Za: www.kalwaria.ru

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda