We wspomnienie św. Ojca Pio metropolita warszawski przewodniczył Mszy Świętej w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie
W homilii abp Adrian Galbas podkreślił, że Bóg, w którego wierzymy, jest Bogiem Słowa.
Jest taka pokusa, żeby czasem zrobić sobie jakiegoś bożka ze srebra, ze złota albo z czegoś innego, bożka, który będzie ślepy głuchy i będzie niemową. Taki bożek ani mnie nie pouczy, nie przestrzeże, nie napomni, nie powoła, ani mi nie pobłogosławi. Ale Bóg, w którego my wierzymy, który w Chrystusie stał się człowiekiem, to jest Bóg Słowa. I najważniejsze zadanie, jakie mamy w życiu duchowym, jeśli chcemy, żeby ono wzrastało, to nie zamykać ucha wewnętrznego – podkreślił duchowny.
Nawiązując do wspomnienia włoskiego kapucyna, abp Galbas zwrócił uwagę na to, że prawdziwa wierność nie zawsze wiąże się z łatwością i poczuciem komfortu, ale rodzi się w sercu człowieka, który umie przyjąć trud jako przestrzeń dojrzewania.
Obyśmy osiągnęli taki poziom posłuszeństwa, jaki miał Ojciec Pio, czyli posłuszeństwa opartego na wierze. Idę za tym, ponieważ wierzę, że to będzie dobre dla mojego zbawienia, nawet jeżeli często jest trudne, niezrozumiałe, boli mnie – podkreślił homileta.
Na zakończenie metropolita warszawski odwołał się do poruszającego obrazu, w którym człowiek spotyka się z Bogiem w najbardziej intymnym wymiarze swojego życia. Zwrócił uwagę, że istnieje przestrzeń, do której nie sięga zewnętrzny autorytet, a której świętość przewyższa najpiękniejsze miejsca kultu.
– Sobór Watykański II powie przepięknie, że sumienie to jest sanktuarium wewnętrzne w człowieku, w którym głos jego się rozlewa. Mamy w Warszawie, w Polsce i w świecie mnóstwo sanktuariów, do których może wejść każdy, kto chce i jest jedno sanktuarium, do którego mogą wejść tylko dwie osoby – ty i Bóg, to jest sanktuarium sumienia. Dwie osoby mają tam klucz, tam się rozchodzi głos Boży, to znaczy, że Bóg tam jest, Bóg tego klucza używa. Pytanie, jak jest ze mną? – zaznaczył abp Galbas.
Mszę Świętą poprzedziła konferencja pt. „Ojca Pio droga do świętości” wygłoszona przez br. Piotra Szaro.
Po liturgii wierni przyjęli błogosławieństwo relikwiami św. Ojca Pio.
Za: www.archwwa.pl
