Home WiadomościZ kraju Od 61 lat na Jasnej Górze trwa codzienna modlitwa za papieża

Od 61 lat na Jasnej Górze trwa codzienna modlitwa za papieża

Redakcja

Już 61 lat na Jasnej Górze trwa nieprzerwana codzienna modlitwa w intencji sprawującego swój urząd apostolski papieża.

To swoisty fenomen, bo nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie każdego dnia sprawowana jest specjalna Msza św. za Następcę Piotra. W stałą duchową więź z Watykanem sanktuarium jasnogórskie zostało wprowadzone 6 listopada 1958 r. na prośbę św. Jana XXIII, który miał szczególne związki z Jasną Górą.

Msza św. za papieża odprawiana jest przed Cudownym Obrazem codziennie o godz. 18.30. O. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry przypomina, że ta Eucharystia jest wyrazem pamięci nie tylko o „głowie Kościoła”, ale i o wszystkich jego intencjach. – Każdego dnia wiernie stajemy do ołtarza, aby wspierać papieża w jego trudnej posłudze i misji – podkreśla paulin.

Łączność Jasnej Góry z Watykanem to nie tylko codzienna Msza św. Kopię Cudownego Obrazu zabrał do Rzymu papież Pius XI. Z kolei Pius XII zgodził się w 1953 roku na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra. Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej obecny jest w Pałacu Apostolskim, w Castel Gandolfo.

W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

Wszyscy współcześni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek nawiedzili Jasną Górę. Dziękowali za modlitwę w ich intencjach i prosili o jej kontynuowanie.

Papież z Polski przed Cudownym Obrazem modlił się podczas każdej z sześciu pielgrzymek. Benedykt XVI przybył do Częstochowy w 2006 r. a Franciszek w 2016 r.

Kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej paulini ofiarowali także papieżowi Franciszkowi. Przełożony generalny o. Arnold Chrapkowski podkreślał, że „to wyraz duchowej łączności i zapewnienia, że na Jasnej Górze trwamy na modlitwie w intencjach Ojca Świętego”.

Papież Franciszek w 2017 r. pobłogosławił korony na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które są repliką tych ofiarowanych ponad 300 lat temu przez Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiej Ikony.

W 1904 r. Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej, a gdy w 1909 r. skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla cudownego wizerunku, które wykonał watykański złotnik.

Papież Paweł VI, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 roku. Już jako Następca św. Piotra chciał przyjechać do Polski w 1966 roku na obchody Milenium Chrztu Polski, ale władze komunistyczne na to nie pozwoliły.

Jan XXIII miał szczególne związki z Jasną Górą. Zanim został wybrany na Stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Szczególnie wspominał swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę z 17 sierpnia 1929 r. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał wtedy: „niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich”.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda