Home WiadomościZ kraju Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja

Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja

Redakcja

24 maja 2012 r. papież Benedykt XVI skierował słowo do włoskich biskupów, w którym przypomniał wizytę Jana Pawła II w Nowej Hucie w 9 czerwca 1979 r. i zacytował fragmenty jego homilii ze Mszy św. sprawowanej w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile. Właśnie w Mogile Jan Paweł II po raz pierwszy używa sformułowania “nowa ewangelizacja”.

Mówił m.in.: Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millennium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza.

Wspominając tamten dzień i słowa Papieża zachęcamy do zapoznania się z dotąd niepublikowanym, amatorskim filmem ks. Kazimierza Malagi, dokumentującym wizytę Jana Pawła II w Mogile z perspektywy ołtarza polowego. Na filmie możemy dostrzec m.in. ks. kardynała Josepha Ratzingera – OGLĄDAJ TUTAJ

Czytaj też na: www.info.wiara.pl 


Album: Nowa Huta – nowa ewangelizacja

Pokolenia wyrosłe w Nowej Hucie były i są nadal świadkami i uczestnikami starcia dwóch potężnych sił. Z jednej strony był to projekt zbudowania socjalistycznego ustroju, którego wyrazem miało być nowe miasto – bez Boga, bez Kościoła i kościołów. Z drugiej strony w obronie krzyża stanęli wierni ze swoimi duchownymi. Starcie było nieuniknione! Dzięki temu w Nowej Hucie mamy ulicę Obrońców Krzyża. Nieustraszony Biskup Krakowski Karol Wojtyła na przemyślaną indoktrynację oraz inwigilację odpowiedział autorskim programem nowej ewangelizacji. Śmiało można powiedzieć, że odpowiedzią Kościoła na Nową Hutę była nowa ewangelizacja.

9 czerwca 1979 roku Jan Paweł II przekroczył bramę Opactwa Cystersów w Mogile i stał się gościem nas wszystkich – mieszkańców Nowej Huty. Pozostał od tego momentu w sposób szczególny obecny w sercach tych, którzy nigdy nie pogodzili się z jej powstaniem, tych, którzy ją budowali i którzy teraz tworzą w niej nową, niepodległą, ojczystą rzeczywistość. W taki sposób Jan Paweł II stał się patronem Nowej Huty i nowej ewangelizacji. Stał się opiekunem nas wszystkich.

o. dr Piotr Chojnacki OCist, Opat Mogilski, Opat Prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego

Nowa Huta – nowa ewangelizacja. Jan Paweł II w Mogile, red. A. Gryczyński, W. Zakrzewski, K. Jankosz, Kraków 2009. Album zawiera teksty związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i jego wizytą w Mogile oraz dokumentację zdjęciową.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda