Home WiadomościZ kraju Odbudowa Wieczernika w Górze Kalwarii

Odbudowa Wieczernika w Górze Kalwarii

Redakcja

MICZ okazji bliskiej kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego warto przypomnieć, w jaki sposób odbudowano kościół na Mariankach, w którym w 1701 roku pochowany był o. Stanisław Papczyński.

Po 300 latach od śmierci założyciela zakonu Marianów po II wojnie światowej i po II soborze na zrębach starej świątyni odbudowano nowy , piękny kościół w duchu posoborowym.

Kim był inicjator i organizator odbudowy z ruin świątyni, zwanej Wieczernikiem, gdzie w grobowcu spoczywał Sł. Boży Stanisław Papczyński , założyciel zakonu Marianów?

Tym budowniczym był w latach 1961 – 1965 ks. Eugeniusz Makulski MIC , późniejszy budowniczy olbrzymiego sanktuarium w Licheniu.

W książce p.t. „Dziedzictwo Odbudowa kościoła Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii ”, wydanej w 2001 r. przez Wydawnictwo ZET we Wrocławiu ks. Makulski opisuje historię odbudowy Wieczernika.

Młody budowniczy musiał wykazać wiele inicjatywy i determinacji aby móc rozpocząć dzieło w trudnych czasach komunizmu oraz doprowadzić je do szczęśliwego zakończenia.

Ks. Makulski nie tylko odbudował kościół, ale też zadbał o wykończenie i wystrój świątyni, budowę nowego grobowca, wyrównanie terenów, utworzenie parku, w którym później ustawiono stacje drogi krzyżowej .

Zebrane przez ks. Makulskiego m.in. od Sióstr Wizytek w Lublinie stare mosiężne i miedziane naczynia , kotły, klamki itp. udało się przetopić w ludwisarni Felczyńskiego na 3 piękne dzwony .

W późniejszych latach Marianie ze Stanów Zjednoczonych wybudowali przy Wieczerniku dom dla kustosza sanktuarium. Przy kościele ks. Antoni Łoś wybudował stały ołtarz polowy z zadaszeniem, przez który księża marianie mieli dużo kłopotów z władzami Polski Ludowej. Jednak ołtarz polowy pozostał i istnieje do dzisiaj.

Autor wspomnień mówi, że wydźwignięcie z ruin kościołka możliwe było „dzięki gorącej miłości serc mariańskich do swego Fundatora i do swojej zakonnej rodziny”. Dalej ks. Makulski informuje, że wkład w budowę miały wszystkie wspólnoty zakonne : „Kościół odbudowano wysiłkiem prawie wszystkich domów polskiej i amerykańskiej prowincji . Ożył jako pamiątka czcigodnej , trzywiekowej tradycji zakonu Marianów, na znak młodzieńczej prężności nowych czasów, w które wchodzi nasza duchowa rodzina”.

Książka zawiera też wspomnienia mieszkańców Góry Kalwarii, związane z kultem założyciela mariańskiego zgromadzenia oraz opis życia i działalności bł. Stanisława Papczyńskiego .

Zamieszczona jest też 9 dniowa nowenna do MB Niepokalanej za przyczyną założyciela zakonu księży Marianów, wkrótce świętego.

Książkę można nabyć w sanktuarium na Mariankach. Historię sanktuarium można poznać: TUTAJ 

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda