Home WiadomościZ kraju Dzień Życia Konsekrowanego: Ku pełni życia w Chrystusie

Dzień Życia Konsekrowanego: Ku pełni życia w Chrystusie

Redakcja

W tym dniu wspieramy modlitwą osoby życia konsekrowanego, czyli  siostry zakonne – czynne i klauzurowe – mnichów, zakonników, a także wszystkie osoby służące Panu Bogu w instytutach świeckich oraz w indywidualnych formach życia konsekrowanego – dziewice, wdowy i pustelników.


Życzenia dla osób konsekrowanych – bp Kazimierz Gurda


Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia – przekonują biskupi w liście pasterskim.

Na osobę i postawę Symeona, proroka „całkowicie zanurzonego w codzienności, a jednocześnie całym sobą pragnącego o wiele więcej niż ona”, wskazują biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, kiedy Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego.

Liczne pokolenia osób konsekrowanych uczą, że nie można doświadczyć bliskości z Jezusem bez oddania Panu Bogu wszystkiego, co moje – czytamy w liście. „Żywe pragnienie czegoś więcej i tęsknota za głębszą relacją z Chrystusem nie będą zaspokojone, jeśli nie odejdziemy od tego, w czym tak głęboko tkwimy”.  Chodzi nie tylko o pozostawienie dotychczasowego sposobu życia, ale i odejście „od siebie i własnego ja”, porzucenie swoich przyzwyczajeń i złudnej samowystarczalności.

W liście pasterskim biskupi przekonują, że pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia. „Odchodzenie od czegoś, by móc iść dalej, jest częścią ludzkiego życia, również życia chrześcijańskiego i konsekrowanego. Odchodzenie nigdy nie jest jednak celem samym w sobie, lecz środkiem do celu, jakim jest pełnia życia w Chrystusie. Dla Niego warto zostawić wszystko, byleby tylko znaleźć się przy Nim, byleby tylko z sercem oczyszczonym i wolnym móc iść Jego śladami” – czytamy.

Biskupi błogosławią wszystkim powołanym i tym, którzy chcą pójść drogą powołania w życiu konsekrowanym. Zapewniają ich o swojej modlitwie i proszą wiernych o modlitwę w ich intencji.

List biskupów polskich na Dzień Życia Konsekrowanego, zatytułowany „Ku pełni życia w Chrystusie”, będzie odczytywany w kościołach w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2013 r. W tym dniu wspieramy modlitwą osoby życia konsekrowanego, czyli  siostry zakonne – czynne i klauzurowe – mnichów, zakonników, a także wszystkie osoby służące Panu Bogu w instytutach świeckich oraz w indywidualnych formach życia konsekrowanego – dziewice, wdowy i pustelników. Od wielu lat 2 lutego zbierane są też ofiary na rzecz zakonów klauzurowych.

Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce jest ono zwane Matki Bożej Gromnicznej, ze względu na święcenie w tym dniu świec – gromnic.

PEŁNA TREŚĆ LISTU:  Ku pełni życia w Chrystusie – List biskupów polskich na Dzień Życia Konsekrowanego – 2 lutego 2013 roku 

Za: www.episkopat.pl


“Wędrowcy do pełni wolności i miłości”

Dziś święto osób konsekrowanych – zakonnic i zakonników, członków instytutów świeckich i pusteników oraz konsekrowanych dziewic i wdów. Polscy biskupi w specjalnym liście dziękują i błogosławią im.

“Prosimy dla nich wszystkich o łaskę wiernego i hojnego serca, o liczne powołania, ale przede wszystkim dziękujemy za ten szczególny dar, jakim są dla Kościoła” – piszą hierarchowie.

Zdaniem pasterzy Kościoła życie konsekrowane jest “niczym ów drżący na wietrze płomień, który wciąż musimy osłaniać, aby mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeciwności, mogło ogrzewać Kościół ciepłem służebnej miłości, rozpalając go żarem pokornej ofiary i oświetlając światłem niesłabnącej wiary”.

Dlatego proszą wszystkich wierzących o modlitwę za osoby konsekrowane, zapewniając jednocześnie, że oni sami o niej również pamiętają. Co więcej, biskupi podkreślają, że proszą Boga o błogosławieństwo również dla tych, którzy jeszcze nie są osobami konsekrowanymi, ale których Bóg powołuje do takiego życia.

“Błogosławimy tym wszystkim, którzy w tę trudną – ale prowadzącą do pełni wolności i miłości – wędrówkę już się wybrali i tym, którzy powodowani pragnieniem i tęsknotą serca chcą to uczynić, wchodząc na drogę życia konsekrowanego” – czytamy w liście.

Biskupi piszą, że doświadczenie tylu wieków chrześcijaństwa i liczne pokolenia osób konsekrowanych uczą, że “nie można doświadczyć bliskości z Jezusem, nie można spełnić pragnienia tęskniącego za Nim serca i być wewnętrznie wolnym, bez odejścia, bez zostawienia czegoś lub kogoś, bez usunięcia się na bok, bez zamknięcia za sobą drzwi, bez oddania Panu Bogu wszystkiego, co moje”.

“Odchodzenie od czegoś, by móc iść dalej, jest częścią ludzkiego życia, również życia chrześcijańskiego i konsekrowanego. Odchodzenie nigdy nie jest jednak celem samym w sobie, lecz środkiem do celu, jakim jest pełnia życia w Chrystusie. Dla Niego warto zostawić wszystko, byleby tylko znaleźć się przy Nim, byleby tylko z sercem oczyszczonym i wolnym móc iść Jego śladami” – przekonują pasterze.

Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Kościele od roku 1997. Ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II. Na ten dzień wybrał 2 lutego, kiedy w liturgii wspomina się ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda