Home WiadomościZ kraju Odpust Matki Bożej Anielskiej

Odpust Matki Bożej Anielskiej

Redakcja

2 sierpnia przypada Święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.  Jest to dzień odpustu tytularnego kalwaryjskiej bazyliki. Uroczystości odpustowe odbywały się w dzień wspomnienia oraz w niedzielę 4. sierpnia. Rozpoczęły się I nieszporami w sobotę wieczór, a zakończyły II nieszporami i procesją eucharystyczną.

Święto jest związane z kaplicą, którą święty Franciszek odbudował i przy której założył nasz Zakon. Nazwał ją PORCJUNKULĄ – cząsteczką i nadał wezwanie Matki Bożej Anielskiej. W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus z Maryją, obiecując odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III. W 1480 r. Sykstus VI rozciągnął ten przywilej na wszystkie kościoły franciszkańskie. Paweł VI swoją konstytucją apostolską Indulgentiarium Doctrina w 1967 roku przywilej odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne.

Kalwaryjska bazylika nosi wezwanie Matki Bożej Anielskiej. W głównym ołtarzu została umieszczona srebrna figura Maryi w otoczeniu aniołów, którą zakupił w Loreto we Włoszech w 1590 roku biskup Bernard Maciejowski, a poświęcił papież Sykstus V. Figurę przekazał bernardynom Mikołaj Zebrzydowski, fundator sanktuarium. 4 października 1609 roku biskup krakowski Piotr Tylicki w asyście biskupów: łuckiego Pawła Wołuckiego i pomocniczego krakowskiego Pawła Dębskiego, uroczyście konsekrował kościół.

Za: kalwaria.eu

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda