Home WiadomościZ kraju Odpust w Tuchowie: przychodzimy do domu Matki

Odpust w Tuchowie: przychodzimy do domu Matki

Redakcja

„Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie! … abyś chorym i cierpiącym towarzyszyła”. Pod takim hasłem przeżywaliśmy w niedzielę, 5 września 2020 r. kolejny dzień Odpustu Tuchowskiego.

Pomimo deszczowej pogody, pielgrzymi licznie zgromadzili się już na pierwszej Eucharystii o godzinie 6.00, której przewodniczył o. Ludwik Łabuda CSsR. On też skierował do zgromadzonych słowo Boże. Następnej Eucharystii o godzinie 7.30 przewodniczył o. Tomasz Jarosz CSsR, natomiast słowo Boże wygłosił o. Ludwik Łabuda CSsR.

Rozpoczął on swoje kazanie od niekrytej radości, z faktu że w dobie koronawirusa, dawno w tuchowskiej świątyni nie było tyle ludzi. O. Ludwik zadał zebranym pytanie, czy nie jest tak, że pomyliliśmy środki z celem? Bo często praca, która miała być środkiem dla utrzymania rodziny staje się celem, przyczyniając się do rozpadu rodzin. Prosił, by każdy pomyślał, jak wygląda nasze życie w rodzinie, nasze bycie w domu. Swoje kazanie zakończył wezwaniem, by wpatrzeć się w Matkę Bożą i zaczerpnąć coś z Jej postawy.

Wierni zebrani w Tuchowie polecali Bogu sprawę nowych powołań, a kolejne Msze Święte gromadziły zorganizowane pielgrzymki przybywające do trony Pani Ziemi Tarnowskiej. I tak o godzinie 9.00 swoją pielgrzymkę mieli nauczyciele i pracownicy oświaty. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył o. Kazimierz Pelczarski CSsR, a homilię wygłosił o. Sylwester Pactwa CSsR. W swoim kazaniu o. Sylwester mówił o trzech filarach, wymiarach i miejscach wychowania, którymi są: dom, kościół i szkoła.

Eucharystia o godzinie 10.30 transmitowana przez radio RDN zgromadziła przedstawicieli samorządu terytorialnego. Przewodniczył jej oraz homilię wygłosił ks. dr hab. Jan Bartoszek – duszpasterz parlamentarzystów i samorządów diecezji tarnowskiej. W tuchowskim sanktuarium pomimo deszczowej pogody gościliśmy pielgrzymkę, która przybyła na rowerach.

Podczas homilii kaznodzieja nawiązał do wizyty papieża Franciszka w brazylijskim sanktuarium w Aparecida, gdzie powiedział, że przybyli by zapukać do drzwi domu Maryi, po czym przeniósł ten przykład na dzień dzisiejszy. Pielgrzymi przychodzą do Tuchowa, do domu Matki, by zapukać do jego drzwi i prosić o potrzebne łaski. Swoje kazanie ks. Jan zakończył stwierdzeniem, że właśnie  w domu Maryi możemy uczyć się jak wydobyć dobro z naszych serc oraz zachęcał, by wypraszać przed Jej obliczem tę łaskę.

Podczas uroczystej sumy odpustowej w bazylice zgromadzili się pielgrzymujący ludzie pracy, pracujący za granicą, bezrobotni oraz przedsiębiorcy i pracodawcy. Eucharystii przewodniczył o. Paweł Zyskowski CSsR, słowo Boże natomiast skierował do wszystkich zebranych o. Sylwester Pactwa CSsR. Kolejno przypomniał słowa św. Jana Pawła II o miłości i solidarności, które kierował do rodaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Praca jest związana z ludzką godnością, a kiedy jednostka czuje się potrzebna i silna, silny staje się cały naród. Ten kto ma relację z Bogiem, wie jak zarządzać sowimi dobrami. Na zakończenie kaznodzieja skierował prośbę, byśmy modlili się o to, by w naszym kraju żyło się coraz lepiej, ale byśmy nie zapominali o tym, co jest najważniejsze. Suma odpustowa zakończyła się adoracją Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

O godzinie 14:00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył o. Piotr Kurcius CSsR, natomiast homilię wygłosił o. Szczepan Hebda CSsR. Wokół ołtarza zgromadzili się pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy CARITAS i DPS. O godzinie 16.00 na placu sanktuaryjnym zgromadzili się kolejarze. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dominik Palkij CM, duszpasterz kolejarzy z Tarnowa. Wieczorna Msza święta, która zgromadziła uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Szczepan Hebda CSsR, przewodnik grupy 24 św. Klemensa PPT na Jasną Górę. W homilii o. Szczepan ukazał wiernym obraz Matki Bożej Tuchowskiej jako „zasłuchany wizerunek”, poprzez który Maryja wysłuchuje naszych próśb i podziękowań.

Kolejny dzień Odpustu Tuchowskiego zakończyliśmy apelem przed Cudownym Obrazem  Matki Bożej Tuchowskiej. Następnie wierni wraz z o. Szczepanem Hebdą udali się na dróżki różańcowe, by prosić Maryję o wszelkie potrzebne łaski.

 tekst: br. Aleksander Ćwik CSsR,  br. Tomasz Marcinek CSsR; fot.: br. Piotr Mazur CSsR, br. Ireneusz Krzywoń CSsR, Krzysztof Jasiński, Krzysztof Świderski

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda