Home WiadomościZ kraju Rumia: Ogólnopolski Kongres Hlondowski

Rumia: Ogólnopolski Kongres Hlondowski

Redakcja

W sobotę, 21 września 2013 r., w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi (Diecezja gdańska) odbył się Ogólnopolski Kongres „Mocni w wierze, przeciwstawiajcie się złu”, zorganizowany z okazji Roku Wiary i 65. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

Kongres rozpoczął się Mszą Świętą w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, koncelebrowaną pod przewodnictwem JE ks. abpa prof. dra hab. Andrzeja Dzięgi, Metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Uczestniczyli w niej: ks. Ryszard Głowacki TChr – Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. infułat Stanisław Zięba – Wikariusz ds. nadzwyczajnych JE ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, ks. Jarosław Pizoń SDB – Wikariusz Inspektora Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, księża profesorowie: ks. Paweł Bortkiewicz TChr, ks. Andrzej Maryniarczyk SDB, o. Jacek Salij OP, ks. Stanisław Wilk SDB. Współkoncelebransami byli także księża, którzy przybyli z różnych stron Polski i naszej archidiecezji: ks. proboszcz Jan Girjatowicz (Słupsk), ks. Bogusław Kozioł TChr (Mórkowo), ks. prałat Filip Krauze (Gdańsk), ks. Tomasz Porzycki TChr (Częstochowa). Wspólnotę Salezjańską w Rumi na czele z ks. proboszczem Kazimierzem Chudzickim SDB reprezentowali: ks. Józef Deniziak, ks. Stefan Kieliński, ks. Stefan Metrycki, ks. Tadeusz Rozalik, dk. Hubert Świerczek. Na uroczystość przybyli ks. Waldemar Łachut SDB – proboszcz parafii pw. św. Krzyża w Rumi, ks. Antoni Murziński SDB reprezentujący parafię św. Jana Bosko w Gdańsku i siostry zakonne.

Kazanie, poświęcone Słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi, wygłosił JE ks. abp Andrzej Dzięga. Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki i ks. infułat Stanisław Zięba. Wspólnie odmówiona modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, prowadzona przez Księdza Arcybiskupa i błogosławieństwo pasterskie na dalsze dni i lata podejmowanych działań służących Bogu i Ojczyźnie zakończyło to modlitewne spotkanie u stóp Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Po Mszy Świętej odbył się Ogólnopolski Kongres „Mocni w wierze, przeciwstawiajcie się złu”. Uczestników Kongresu przywitał ks. proboszcz Kazimierz Chudzicki SDB, następnie Joanna M. Olbert – organizator kongresu, dokonała wprowadzenia.

Jako pierwszy referat wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB (Lublin) – wieloletni Rektor KUL, który przedstawił temat: „Prymas Polski Kard. August Hlond – na straży sumienia Narodu”. Następnie ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr (Poznań) omówił „Profetyzm Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda”. Z kolei wykład red. Jerzego Marlewskiego (Warszawa) dotyczył „Formacji do życia wiarą w posłudze apostolskiej Sługi Bożego Augusta Kard. Hlonda”.

Podczas przerwy prezentowana była wystawa pt. „Prymas Polski kard. August Hlond – Bogu i Ojczyźnie” (Aut. J. Olbert). W drugiej części kongresu ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz (Lublin), wygłosił referat pt. „Filozofie współczesne a życie moralne człowieka”. Jako kolejny głos zabrał o. prof. dr hab. Jacek Salij OP (Warszawa) i przedstawił temat: „W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę (Ef 6,16)”. Następnie ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB (Lublin) wygłosił referat pt. „Wytrzymać napór zła”. Zwieńczeniem kongresu była dyskusja i wystąpienie Jego Ekscelencji ks. abpa prof. dra hab. Andrzeja Dzięgi.

Ogólnopolski Kongres „Mocni w wierze, przeciwstawiajcie się złu” odbywający się pod Patronatem JE ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia – Metropolity Gdańskiego, był zwieńczeniem obchodów 10. lecia propagowania w Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi przez Akcję Katolicką im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda i Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda w Rumi tego wybitnego Kapłana, Polaka, Wielkiego Prymasa Polski Kard. Augusta Hlonda. Prymasa, który, jako powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, „spełnił wielką misję w historii Kościoła i Narodu”.

Jest to już drugi kongres poświęcony Osobie Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda, który miał miejsce w parafii. Pierwszy został zorganizowany we wrześniu 2010 r. Był to Kongres Chrystusa Króla, Odbył się on po raz pierwszy w Polsce od 1937 r., kiedy to Prymas Polski Kard. August Hlond zainicjował i zorganizował Międzynarodowy Kongres Chrystusa Króla (VI 1937 r.), na którym był ustanowiony przez papieża Piusa XI, Legatem Papieskim.

Organizatorami Kongresów są: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi i Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda. Wszelkie materiały dot. kongresów znajdują się na stronie www.ak.rumia.pomorskie.pl.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda i do propagowania Jego osoby i nauczania, jakże aktualnego w dzisiejszych czasach. Ponadto, prosimy o upowszechnianie Ogólnopolskiego Konkursu „Prymas Polski Kard. August Hlond – Bogu i Ojczyźnie”, którego celem jest poznawanie i wgłębianie się w treść nauczania Prymasa Polski, które kierował do wiernych. (Szczegółowe informacje na stronie www.ak.rumia.pomorskie.pl). Galeria zdjęć tutaj.

Joanna M. Olbert

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda