Home WiadomościZ kraju Rok Ojca Kentenicha – nowe spojrzenie na Założyciela

Rok Ojca Kentenicha – nowe spojrzenie na Założyciela

Redakcja

W dniach 21-24 września 2017 r. odbyło się jesienne, doroczne spotkanie odpowiedzialnych za Ruch Szensztacki w Polsce tzw. Triduum Szensztackie. Triduum tradycyjnie miało miejsce w siedzibie Centrum Ruchu Szensztackiego przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze i zgromadziło ponad 90 osób ze wszystkich diecezji w Polsce, gdzie Ruch się rozwija. Gośćmi na spotkaniu była kilkuosobowa grupa ze Słowacji z ks. Marcelem, którzy przez dwa dni włączyli się w obrady.

W tym roku, we wrześniu został w Szensztacie (Schonstatt k. Koblencji), kolebce Ruchu, otwarty Rok Ojca Kentenicha, którego 50. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 15 września 2018 r. To wydarzenie wyznaczyło tematykę spotkania – spojrzenie na Założyciela z różnych punktów, ukazanie na nowo jego miejsca w Ruchu jako charyzmatycznego ojca, ale i gwaranta duchowej drogi , którą otrzymał jako charyzmatyczny dar i prowadzi nią tych, którzy chcą żyć w przymierzu z Maryją, aby skutecznie dojść do Serca Boga Ojca.

 Gościem specjalnym Triduum był o. Juan Pablo Catoggio, generał Ojców Szensztackich i Przewodniczącym Prezydium Generalnego, który ukazał te tematy w perspektywie całego Ruchu w świecie mówiąc o znaczeniu i konieczności ukazywania osoby o. Kentenicha w Kościele jako wielkiego daru Boga, narzędzia, który wsłuchując się w Bożą wolę, , którego doświadczamy będąc członkami Ruchu.

Uczestnicy podczas warsztatów i pracy zespołowej starali się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które są wiążące na etapie zmiany pokoleniowej , którą dostrzegamy w zgromadzeniach i ruchach 50 lat po śmierci założycieli. Podejmowane były tematy: na ile charyzmat Ojca Kentenicha jest rozumiany we współczesnym świecie, czy Kościół potrzebuje Szensztatu w Polsce, na ile my żyjemy duchem Ojca Kentenicha i dajemy o tym świadectwo, jak coraz bardziej odpowiadać na potrzeby nowej ewangelizacji, idąc drogą misji i posłannictwa Szensztatu – pracy nad sobą z pomocą Maryi dla uświęcenia siebie i otaczającego nas świata.

Spotkanie zakończyło się uroczystą Eucharystią i rozesłaniem odpowiedzialnych przy statule Założyciela sł. Bożego o. Józefa Kentenicha, z gorącą modlitwą o jego beatyfikację.

o. Arkadiusz Sosna

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda