Ojciec Jerzy Tomziński w najnowszym numerze „Jasnej Góry”

Najnowszy listopadowo-grudniowy numer dwumiesięcznika sanktuarium jasnogórskiego „Jasna Góra – tu tętni życie” jest już w sprzedaży. 

„W aktualnym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” chcemy oddać głos o. Jerzemu Tomzińskiemu, który w tym roku – 24 listopada skończy 100 lat i zacznie 101. rok życia. Chcemy zaczerpnąć z Jego mądrości życiowej oraz bogactwa Jego wiary. Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że osoby starsze są niezwykle cenne w przekazywaniu wiary młodszemu pokoleniu. Przekaz wiary, modlitwa oraz wskazywanie na to, co w życiu jest najważniejsze to szczególne powołanie osób starszych – pisze o. Tomasz Leśniewski, redaktor naczelny – Dlatego poprosiliśmy Ojca Jerzego, aby napisał ‚Alfabet 100-latka’, czyli zestaw najważniejszych słów rozpoczynających się na kolejne litery alfabetu – od A do Z. Ojciec z radością przyjął naszą propozycję i od razu zabrał się do pracy! Tak. Prawie 100-latek zabrał się do sumiennej pracy, która trwała kilka miesięcy. W tym miejscu składam wielkie podziękowania p. Agnieszce Jankowskiej, kuzynce o. Jerzego, która spisywała do komputera to, co Ojciec napisał i powiedział”. 

„W tym czasie wyrażamy Bogu wdzięczność za dar Twojej osoby Ojcze Jerzy, za to, że Bóg postawił Ciebie Ojcze na drodze naszego życia. I tak sobie myślę: Czego można się od Ciebie Ojcze nauczyć. Pewnie wielu rzeczy, ale jak dla mnie to właśnie wdzięczności! Powiedziałeś kiedyś – co mnie bardzo ujęło – że to, co w życiu posiadasz i kim jesteś, zawdzięczasz swemu Zakonowi paulińskiemu: ‚To Zakon mnie wychował, wykształcił, posyłał do różnej pracy i wspierał w chwilach słabości. Jestem świadkiem i przykładem tego, że w Zakonie można żyć i żyje się wspaniale, wbrew wielu nieżyczliwym opiniom’” – pisze redaktor naczelny. 

A co w numerze dwumiesięcznika? Czasopismo otwiera właśnie obszerny artykuł:„Alfabet 100-latka” o. Jerzy Tomziński. Możemy w nim przeczytać m.in.: 
A-ANIOŁ. To moja modlitwa do Anioła Stróża. „Aniele Boży, stróżu mój…”. Tej modlitwy nauczyłem się jako dzieciak i powtarzam ją do dzisiaj, zawdzięczając jej wręcz wiele cudów. 
B-BÓG 
Boże, bądź moją miłością. Czy potrafię tak miłować? 
C – CHWAŁA 
„Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…” – Kościół nieustannie powtarza i my razem z nim. Tymi słowami możemy dziękować za wszystko…” 

W dalszej części dwumiesięcznika znajdujemy artykuł: „Duchowość Maryjna w Zgromadzeniu Sióstr Westiarek Jezusa”: „Kościół na terenie Królestwa Polskiego w XIX w. przeżywał wiele bolesnych doświadczeń spowodowanych programowym niszczeniem życia religijnego i narodowego. Polacy podejmowali patriotyczne zrywy, oddawali życie, bronili wiary i języka, na paciorkach różańca cichą modlitwą wypraszali wolność dla Ojczyzny. Mimo podjętych przez władze carskie zamierzeń, naród pozostał wierny Bogu, szukał oparcia i pomocy w Kościele i tam ją znajdował. 
Jedną z postaci, które przyczyniły się do zachowania wiary i odnowy moralnej w narodzie, był o. Honorat Koźmiński, kapucyn. Jako gorliwy kapłan i patriota stał się drogowskazem dla wielu, ukazywał jak żyć Ewangelią, bronić rodziny, trwać przy Bogu i dochować wierności nawet w najtrudniejszych warunkach” – pisze autorka artykułu M. Krystyna Motyl. 

W 100-lecie odzyskania niepodległości również i w dwumiesięczniku nie zabrakło artykułów poświęconych temu jakże ważnemu wydarzeniu. Są to: „Matka Boża Strażniczka wolności” autorstwa Grzegorza Sokołowskiego z Wrocławia oraz „Hetmanka Żołnierza Polskiego” autorstwa ks. Kazimierza Tuszyńskiego z Gliwic. 

W nowym numerze znajdziemy także artykuł Debory Sianożęckiej pt. „Maryja, Pogromicielka herezji (cz. 2) O dziewictwie Maryi”: „Dziewica czy matka? Istnienie kogoś takiego, kto jest jednocześnie dziewicą i matką, jest nie do pomyślenia w świecie ludzi. To prawda. Od wieków Maryja ‚stwarzała problem’, gdyż według teologii dogmatycznej i całej tradycji Kościoła katolickiego, jest Ona zarazem zawsze Dziewicą i Matką Syna Bożego, a to oczywiście wbrew prawom natury. Ale czy narodzenie Boga w ludzkim ciele jest czymś naturalnym? Powiem ironicznie i realnie – żadni bogowie nie rodzą się przecież z jakichkolwiek ludzkich matek. Jeśli jednak mamy do czynienia z czymś tak nienaturalnym i cudownym, przekraczającym wszelkie reguły przyrody jak narodziny wcielonego Boga to i Matka, która Go zrodziła, musiała być inna niż reszta kobiet, co też stwierdził anioł: ‚Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”. 

W dwumiesięczniku kontynuowany jest również cykl „Sam na sam z Bogiem. Komentarze Paulinów do Niedzielnej Liturgii”, dzięki którym lepiej możemy się przygotować do Liturgii w miesiącach listopad i grudzień. 

Nowy numer zamykają wydarzenia jasnogórskie z lipca i sierpnia 2018 r. w oprac. Żanety Bilskiej, na podstawie materiałów o. Stanisława Tomonia i Biura Prasowego Jasnej Góry. 

Numer 6. dwumiesięcznika „Jasna Góra” jest do nabycia na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową. 

Adres redakcji: 
ul. o. A. Kordeckiego 2 
42-225 Częstochowa 

adres strony internetowej: 
www.dwumiesiecznikjasnagora.pl 
e-mail: [email protected] 

Zapraszamy do lektury! 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com