„Ojciec Michał i jego współbrat Zbigniew są perłą Kościoła”

franciszkanie.pl„Błogosławiony Ojciec Michał i jego współbrat Zbigniew są perłą Kościoła i zarazem darem dla Kościoła” – mówił bp Piotr Greger podczas mszy św., otwierającej Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej. Tegoroczna uroczystość na Podbeskidziu była dziękczynieniem za niedawną beatyfikację pierwszych polskich misjonarzy-męczenników. O. Michał Tomaszek urodził się bowiem i wychował na terenie obecnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Kaznodzieja wskazywał, że błogosławieni franciszkanie są „wzorem umiłowania Boga, przykładem gorliwości w służbie wobec drugiego człowieka, a także dowodem potwierdzającym, że miłość była i jest silniejsza od śmierci”.

Ksiądz biskup zachęcał wiernych do stawiania sobie pytań dotyczących przyszłości i szukania na nie odpowiedzi. „Wszyscy, tak jak męczennicy z Peru jesteśmy narzędziami w ręku Pana. Dlatego trzeba nam ciągle pytać w ciszy własnego sumienia o to, na jakich fundamentach budujemy naszą przyszłość, jaka jest nasza misja w tym świecie?” – mówił.

„Mamy być, tak jak ojciec Michał i jego współbrat, znakiem obecności Chrystusa w świecie! To jest nasze powołanie, taka jest miara naszego chrześcijańskiego życia” – przekonywał i przyzywał ich wstawiennictwa.

Obecny na Eucharystii wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli męczennicy, przekazał do bielskiej katedry relikwie ich rodaka, który – jak przypomniał – „bardzo kochał swą rodzimą ziemię”.

„Teraz w tej małej cząstce siebie wraca do swojej ojczyzny” – podkreślił prowincjał o. Jarosław Zachariasz.

Do Bielska-Białej na msze św. przyjechali nie tylko franciszkanie z Małopolski i Żywiecczyzny, ale również rodzeństwo i krewni bł. Michała oraz … muzycy z Peru.

Enrique Mesias z zespołem Kargaligera dali specjalny koncert w kościele pw. św. Maksymiliana, podczas którego wykonali m.in. w języku hiszpańskim hymn beatyfikacyjny, który sami skomponowali.

Peruwiańczycy zagrają i zaśpiewają jeszcze w Rychwałdzie (7 stycznia), w Łękawicy (9 stycznia), we Wrocławiu (10 stycznia), w Chęcinach (14 stycznia), w Horyńcu-Zdroju (15 stycznia), w Sanoku (16 stycznia), w Jaśle (17 stycznia), w Radomsku (18 stycznia), w Głogówku (22 stycznia), w Pieńsku (23 stycznia) i w Legnicy (24 stycznia).

Enrique Mesías jest kompozytorem i wykonawcą wielu utworów o tematyce chrześcijańskiej. Dotąd występował poza Ameryką Łacińska również w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Szwajcarii. Uzyskał rozgłos dzięki płytom: „El Mar” (2005), „La Vizcachita Anita” (2010; dla dzieci) i „Mesías” (2013).

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl