Home WiadomościZ kraju Ojciec Paciuszkiewicz zostanie upamiętniony w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Ojciec Paciuszkiewicz zostanie upamiętniony w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Redakcja

Dnia 6 września 2020 r. w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, Ks. Bp Piotr Jarecki odsłoni tablicę pamiątkową pierwszego kustosza Sanktuarium, Ojca Mirosława Paciuszkiewicza SJ, w dziesiątą rocznicę jego śmierci.Ojciec Mirosław był wybitnym kapłanem, kaznodzieją, publicystą i poetą, o którym ks. Adam Boniecki napisał: Był jednym z tych, o których się mówi: „gdyby takich księży było więcej”.

Jak sam mówił, jego pierwszym powołaniem było kapłaństwo, drugim życie zakonne, a trzecim – duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Odwołując się do encykliki Jana Pawła II Familiaris consortio, założył w 1987 roku pierwsze takie duszpasterstwo na warszawskim Mokotowie, spotykając się z oporem bardziej tradycyjnych środowisk w polskim Kościele. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu oraz publikacjom książkowym – Jesteście w Kościele, Kocha mimo wszystko, Słabość i moc, Drogi powrotu. O ludziach żyjących w związkach niesakramentalnych, w separacji i rozwiedzionych samotnych oraz Rozmowy, zdarzenia, przełomy – duszpasterstwo par niesakramentalnych rozwijało się stopniowo w Polsce, a także w innych krajach, gdzie zapraszano Ojca Mirosława na wykłady i spotkania.

W jego działaniu odczytać możemy wyraźny rys prorocki. W laicyzującej się Polsce lat osiemdziesiątych jako redaktor Przeglądu Powszechnego napisał szereg artykułów dotyczących wprowadzenia w tajniki wiary i przygotowania osób świeckich do sakramentu Chrztu św., proponując formę starożytnego katechumenatu. Katechumenom wpajał, że „Bóg jest miłością”. Jako promotor kultu św. Andrzej Boboli i jego zaangażowany czciciel, dążył wraz z innymi jezuitami i Stowarzyszeniem Krzewienia Kultu świętego Andrzeja Boboli, do tego, by Męczennik został uznany za Patrona Polski, co nastąpiło w 2002 roku, dekretem papieża Jana Pawła II.

Jest autorem sześciu książek o Świętym Andrzeju Boboli.

Ojciec Mirosław Paciuszkiewicz znalazł się w wąskim gronie księży, którzy tworzyli Redakcję Mszy Św. Radiowych, celebrowali Mszę Św. w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie i głosili homilie.

Zostawił po sobie 18 książek, 200 artykułów publicystycznych i tysiące wiernych, których prowadził z miłością do Boga jako spowiednik i kierownik duchowy.

Małgorzata Mularczyk

Więcej informacji na stronie www.miroslawpaciuszkiewicz.pl

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda