Home WiadomościZ kraju Ojcowie paulini objęli parafię w Świdnicy

Ojcowie paulini objęli parafię w Świdnicy

Redakcja

Od kilku tygodni, czyli odkąd wiadomo było, że ojcowie paulini przyjęli zaproszenie bp. Ignacego Deca, by założyć klasztor w Świdnicy, napięcie oczekiwania stawało się silniejsze z każdym dniem. Aż do 26 sierpnia, kiedy to nowi gospodarze parafii św. Józefa zostali uroczyście wprowadzeni do kościoła i przejęli obowiązki i prawa wynikające z zarządzania wspólnotą wiernych.

O randze wydarzenia niech świadczy fakt, że wziął w nim udział sam bp Ignacy Dec oraz m.in. kurialiści z kanclerzem kurii ks. Stanisławem Chomiakiem na czele, oraz delegacja wysokich rangą przełożonych zakonnych, której przewodniczył wikariusz generalny zakonu o. Arnold Chrapkowski. Zresztą o historyczności chwili nikt nie miał wątpliwości.

Podczas homilii bp Ignacy Ignacy zaznaczył bowiem, że na oczach zgormadzonych dokonuje się bardzo rzadka zmiana, gdy zakonnicy przejmują duszpasterzowanie po księżach diecezjalnych. – Nie będę ukrywał przed ojcami, że tutaj na Ziemiach Zachodnich, pobożność jest o wiele słabsza niż w Polsce wschodniej – mówił – Liczymy jednak, że nasze wysiłki duszpasterskie, teraz wsparte zakonną posługą paulinów przyniosą ożywienie i pogłębienie życia wiary. Tym bardziej, że wraz z ojców obecnością czujemy się szczególnie związani z Jasną Górą – zaznaczył.

Oczekiwania biskupa to nie jedyne wyzwanie, jakiemu muszą sprostać paulini. Wielkie nadzieje z ich obecnością wiążą świeccy wierni. – Postrzegam zakonników, jako ludzi bardziej bezkompromisowo oddanych swojej służbie – zauważaAntoni Lotycz obecny na uroczystości – Wynika to z jednej strony z osobistych doświadczeń i kontaktów, jakie miałem i mam z nimi, a z drugiej strony to kwestia ślubów zakonnych. Ubóstwo, czystość i posłuszeństwo to rady ewangeliczne, które zostawił Pan Jezus, a On sam wiedział, jaka jest ich niezwykła wartość i siła wyrazu.

Wiele zatem wskazuje na to, że wspólnota zakonna (o. Dominik Partykao. Grzegorz Krzyżowski oraz o. Piotr Łoza), której przełożonym został o. Samuel Paweł Pacholski, stoi przed nie lada wyzwaniem. – W swej pracy zawierzyliśmy siebie i naszą wspólnotę Maryi, więc przychodzimy do Świdnicy z radością i ufnością w Bożą opiekę – zapewnia o. Samuel.

Zakonników będzie wspierał długoletni proboszcz parafii, dziś emeryt, ks. Stanisław Pasyk. Biskup Ignacy podczas niedzielnej uroczystości z wielkim uznaniem wyrażał się o seniorze, dzięki któremu postały w Świdnicy trzy parafie i dziękował nowym gospodarzom św. Józefa, że znaleźli w swej wspólnocie miejsce dla zasłużonego kapłana.

ks. Roman Tomaszczuk  [w]: Świdnicki Gość Niedzielny 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda