Home WiadomościZ kraju Order Legii Honorowej dla s. Marii Krystyny Rottenberg FSK

Order Legii Honorowej dla s. Marii Krystyny Rottenberg FSK

Redakcja

Ambasador Francji Frédéric Billet wręczył dziś Order Legii Honorowej siostrze Marii Krystynie Rottenberg FSK, wybitnej ekumenistce, długoletniej kierowniczce Ośrodka ds. Jedności Chrześcijan Joannicum, przy zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Ambasador podkreślił, że odznaczenie ustanowione przez Napoleona Bonapartego przyznawane jest za wybitne zasługi w promowaniu Francji oraz wartości, które Francja propaguje w świecie. Legia Honorowa jest wyrazem uznaniem dla s. Marii Krystyny Rottenberg jako francusko-polskiej działaczki ekumenicznej.

W odpowiedzi odznaczona podkreśliła, że nie umie znaleźć słów, żeby wyrazić wdzięczność Francji, której tyle zawdzięcza. Siostra Maria Krystyna dodała, że cechą najważniejszą dla ekumenistów jest cierpliwość. Przypomniała zasługi swojej poprzedniczki, założycielki ośrodka Joannicum, siostry Joanny Lossow, która do późnej starości służyła idei ekumenii. Nazwała ją “matką warszawskiej, a może i polskiej ekumenii”.

– Na ile potrafiłam, z Bożą pomocą oraz wspólnoty sióstr, starałam się budować jedność tych dwóch moich miłości: Paryża i Lasek, słowem pisanym i mówionym, dialogiem ekumenicznym i międzyreligijnym, dialogiem kultur – powiedziała s. Maria Krystyna.

Siostra Maria Krystyna mówiła, że obecnie, po przejściu na emeryturę, ożywia ją idea „niewidzialnego klasztoru ludzi modlących się o jedność”, którą zainicjował przed wielu laty francuski duchowny ks. Paul Couturier.

W uroczystości uczestniczyła przełożona generalna zgromadzeni Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, matka Judyta Olechowska.

gpk, dg / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda