Ordynariusz kielecki do konsekrowanych: Czynicie Kościół wiarygodnym

„To wasza obecność w świecie czyni Kościół wiarygodnym oraz inspiruje powołanych do wejścia na drogę życia konsekrowanego” – mówił 13 grudnia 2014 r. bp Jan Piotrowski w kieleckiej Bazylice Katedralnej. 

Biskup kielecki przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji Roku Życia Konsekrowanego w diecezji kieleckiej. W liturgii uczestniczyło kilkuset przedstawicieli zakonów, zgromadzeń, stowarzyszeń i różnych form życia konsekrowanego. Mszę św. koncelebrował także m.in. biskup senior Kazimierz Ryczan.

W homilii bp Piotrowski przypomniał genezę Roku Życia Konsekrowanego, obchodzonego zgodnie z decyzją papieża Franciszka od pierwszej niedzieli tegorocznego Adwentu.

„Dzisiaj chcemy zobaczyć stan naszego duchowego rozwoju i naszej osobistej przyjaźni z Bogiem, a przewodnikiem niech będzie Maryja” – mówił biskup kielecki przypominając scenę z Nazaretu, gdy „Jej wewnętrzna wolność pozwoliła Bogu, by Ją nazwał i konsekrował” oraz Jej wierne podążanie za Synem – „do Kany i na Kalwarię”.

Bp Piotrowski zachęcał także do rozważania przykładów świętych i błogosławionych, a szczególnie św. Teresy z Avila. Stwierdził również, że „poświęcenie życia Bogu i złożenie ślubów są najgłębszym wyrazem oddania się Bogu”. Dziękował także za różnorodność form życia konsekrowanego.

„Zawierzam Rok Życia Konsekrowanego, każdą i każdego z was Maryi Dziewicy, słuchającej i kontemplującej, wiernej uczennicy swego Syna” – modlił się biskup kielecki.

Spotkanie z ok. trzystoma delegatami z zakonów, zgromadzeń i indywidualnych form życia konsekrowanego trwało w Kielcach od rana. Rozpoczęła je jutrznia w Wyższym Seminarium Duchownym, odbyła się tam także adoracja Najświętszego Sakramentu.

Konferencję w kaplicy seminaryjnej wygłosił kapucyn o. Adam Włodarczyk. Mówił m.in. o wzbudzaniu dobrych relacji i miłości pomiędzy członkami wspólnot zakonnych, ale i między ludźmi oraz o formach wkraczania Jezusa w ludzkie życie.

„W naszej diecezji istnieją wszystkie formy życia konsekrowanego i dobrze się one rozwijają. Podczas pasterzowania bp. Kazimierza Ryczana zrodziło się wiele form indywidualnych życia konsekrowanego” – powiedział KAI ks. prałat Tomasz Rusiecki, referent wydziału ds. instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego, i jeden instytut życia konsekrowanego.

Intensywnie rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. Obecnie w diecezji jest 8 dziewic konsekrowanych, 10 wdów konsekrowanych, jeden wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica.

Rok Życia Konsekrowanego to decyzja papieża Franciszka. Trwa on w Kościele od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku do 2 lutego 2016 r.

dziar/źródło: www.ekai.pl

Za: www.diecezja.kielce.pl