Home WiadomościZ kraju Orszak Trzech Króli zawitał na Jasną Górę

Orszak Trzech Króli zawitał na Jasną Górę

Redakcja

Podobnie jak w setkach miejscowości w Polsce, także w Częstochowie, ulicami miasta, przeszedł Orszak Trzech Króli. Po Mszy św. w Archikatedrze Częstochowskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego, Orszak wyruszył Alejami Najśw. Maryi Panny na Jasną Górę. Tutaj, przed bramami klasztoru, miał miejsce pokłon Trzech Króli. 

W rolę Trzech Króli wcielili się katecheci z częstochowskich szkół. W Orszaku jechali w specjalnej bryczce zaprzężonej w dwa konie. Aktorami byli uczniowie kilku szkół należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Przed bramami Jasnej Góry na Trzech Króli oczekiwała św. Rodzina – Maryja, Józef i małe, kilkumiesięczne dzieciątko. U bram Jasnej Góry zaśpiewała schola dziecięca z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie (1,2). 

U bram Jasnej Góry Orszak powitał o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. „Z wielką pokorą i radością staję przed Orszakiem Trzech Króli zdążającym z Katedry Częstochowskiej na Jasną Górę – mówił o. Jan Poteralski – Pochylamy się nad tajemnicą Objawienia Pańskiego, patrzymy na tych trzech mędrców, trzech króli, którzy mieli odwagę ruszyć za gwiazdą, aby odnaleźć Jezusa, jedynego Zbawiciela świata, który narodził się w Betlejem. Każdy z nas, który uczestniczy w tym historycznym wydarzeniu, jest takim mędrcem, takim mądrym człowiekiem, takim królem, który chce iść za Chrystusem w XXI wieku. Gratuluje Państwu odwagi, gratuluję wszystkim mieszkańcom Częstochowy odwagi, aby wyjść z waszego domu, aby iść za Chrystusem, Tym, który niesie pokój, zbawienie, pojednanie, który przynosi nam nadzieję, który wyzwala nas z grzechu”. 

Na zakończenie Orszaku zebranym błogosławieństwa udzielił bp Andrzej Przybylski. „Dzisiaj mamy powód do wielkiego dziękczynienia, że możemy z radością iść po naszych ulicach w Polsce, i rzeczywiście mieć pokój w sobie. Bo tam, gdzie Bóg jest uwielbiony, gdzie ludzie nie boją się chwalić nieba, chwalić Boga, tam z nieba przychodzi pokój do naszych serc i pokój między nami” – mówił bp Andrzej Przybylski. 

Organizatorem Orszaku były: Referat Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Arch. Częstochowskiej i Referat Katechetyczny. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda