Home WiadomościZ kraju Osoby konsekrowane diecezji tarnowskiej na Wielkim Odpuście Tuchowskim w 2016 roku

Osoby konsekrowane diecezji tarnowskiej na Wielkim Odpuście Tuchowskim w 2016 roku

Redakcja

CSsR2 lipca 2016 roku pod hasłem „ Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie” w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, w 1050 rocznicę Chrztu Polski, kontynuując czteroletni program duszpasterski pod hasłem: Nowe życie w Chrystusie, na kilkanaście dni przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, osoby konsekrowane diecezji tarnowskiej przeżywały tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski.

Mszę Świętą o godz. 15.00 poprzedziła modlitwa koronką do miłosierdzia Bożego, którą poprowadzili klerycy WSD Redemptorystów z Tuchowa.

Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem ks. Tadeusza Gniewka SCJ delegata KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej, który z wielką radością powitał na Wielkim Odpuście Tuchowskim wszystkich reprezentujących wspólnoty zakonne męskie i żeńskie diecezji tarnowskiej, kapłanów diecezjalnych uczestniczących w koncelebrze, jak również licznych wiernych zgormadzonych na liturgii w tuchowskim sanktuarium

Kaznodzieją był o. prof. Józef Augustyn SJ., który w kazaniu mówił: „„Miłosierdzia doświadcza naprawdę tylko ten, kto doświadcza własnego uniżenia, kto świadom jest ludzkiej nędzy wobec potęgi, dobroci, mocy i miłości Boga”. Trzeba stanąć w przestrzeni, gdzie spotykają się nasza haniebna nędza i najwznioślejsza godność, wybranie przez Boga. Tylko miłosierdzie sprawia, że można udźwignąć to nasze powołanie zakonne. Bez miłosierdzia Bożego człowiek sam bierze wszystko na swoje barki i często szybko się załamuje. Podobnie jest i w życiu małżeńskim, czy zawodowym. Jeśli nie doświadczam własnej nędzy, to kreuję się na boga, a życie staje się piekłem. Bez miłosierdzia życie jest nieznośne. Z powodu naszej słabości, ale i nieskończonej miłości Boga do nas, Jezus ponosi śmierć. By uznać własną kruchość, słabość, grzech, ale i godność potrzeba postawy pokory. „To nie ja kreuję rzeczywistość mojego życia zakonnego. Wszystko jest darem, wszystko jest łaską”. Potrzeba prosić o pokorę, by móc przyjąć Miłość; wobec siebie samych i wobec bliźnich. U podstaw naszych cierpień, ale i cierpień innych ludzi jest często pycha i wyniosłość.

O. Józef homilię zakończył słowami: „Dzięki pokorze możemy doświadczyć i przyjąć miłosierdzie Boga”.

Przed błogosławieństwem ks. Tadeusza Gniewka SCJ serdecznie podziękował: Ojcu prof. Józefowi Augustynowi Jezuicie z Krakowa za skierowane do Słowo Boże, Ojcu Bogusławowi Augustowskiemu CSsR – Proboszczowi i Kustoszowi Sanktuarium za zaproszenie na uroczystość odpustową, Ojcu Superiorowi Witoldowi Radowskiemu i całej wspólnocie Ojców Redemptorystów w Tuchowie za okazaneą życzliwość, S. Eudoksji Twardowskiej BDNP (SŁUŻEBNICZCE DĘBICKIEJ) – REFERENTCE DIECEZJALNEJ za przygotowanie oprawy liturgicznej i wszystkim wiernym, że mimo gwałtownej wichury z ulewnym deszczem, która w czasie Mszy przeszła nad Tuchowem, osoby życia konsekrowanego wytrwały do końca na modlitwie, tak jak każdego dnia starają się być wierne Chrystusowi.

Do wiadomości podał: ks. Tadeusz Gniewek SCJ delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda