Osoby konsekrowane modliły się w Tarnowie

„To my – ludzie Jezusa Chrystusa – winniśmy ukazywać, że jedność pośród ludzi jest możliwa; że możliwe jest braterstwo wszystkich nie tylko w chwilach ludzkich dramatów i wielkich katastrof” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. Zdaniem biskupa takiego świadectwa tak bardzo potrzebuje współczesny świat, okaleczany wciąż niezgodą, podziałami i rozbiciem.

„Zachowując słuszną autonomię, swoisty styl dążenia do świętości, jesteśmy wezwani, by wspólnie, w jedności serc i umysłów budować Kościół, uczestniczyć w jego misji, porzucając pokusę realizowania własnych planów i podążania drogami niejako obok głównego nurtu Kościoła” – podkreślił kaznodzieja w homilii wygłoszonej w tarnowskiej katedrze.

Biskup przypomniał, że duchowość komunii zauważamy w dziejach życia konsekrowanego. „U założycieli i założycielek zgromadzeń i instytutów zawsze żywy był zmysł Kościoła, którego przejawem był ich pełny udział we wszystkich wymiarach życia kościelnego. Święci założyciele i założycielki kochali Kościół. Do ich przykładów musimy się nieustannie odwoływać, aby stawić opór dążeniom odśrodkowym i rozłamowym, dzisiaj szczególnie silnym w niektórych wspólnotach życia konsekrowanego w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej” – dodał kaznodzieja.

Mówiąc o roli osób konsekrowanych, bp Andrzej Jeż dodał, że proroczy wymiar mają autentycznie przeżywane śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Ordynariusz diecezji podkreślił, że osoby konsekrowane, które żyją skromnie, a dobra, jakimi dysponują, przeznaczają na utrzymanie miejsc kultu, apostolstwo i dzieła miłosierdzia, są z jednej strony znakiem sprzeciwu wobec bożków pieniądza i konsumpcjonizmu, a z drugiej świadczą o możliwości budowania społeczeństwa bardziej solidarnego, wrażliwego na potrzeby bliźnich.

Biskup wskazywał też, że ci, którzy składają ślub posłuszeństwa i przeżywają go dojrzale, są znakiem sprzeciwu wobec żądzy władzy. Ponadto biskup dodał, że radośnie przeżywany ślub czystości jest w dzisiejszym świecie znakiem sprzeciwu wobec nachalnej erotyzacji przestrzeni publicznej.

Mszę św. koncelebrowali bp Władysław Bobowski, bp Wiesław Lechowicz i bp Stanisław Salaterski oraz kapłani i zakonnicy.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnowiły śluby złożone przed laty – ubóstwa, posłuszeństwa i czystości.

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczęły się już 1 lutego nieszporami w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu oraz w Klasztorze Ojców Redemptorystów w Tuchowie.

W Święto Ofiarowania Pańskiego, osoby konsekrowane zgromadziły się w Klasztorze Ojców Bernardynów w Tarnowie, gdzie uczestniczyły w nabożeństwie z rozważaniami sióstr i konferencją o. Lucjusza Wilka. Siostry, zakonnicy i bracia przeszli ulicami miasta do katedry, odmawiając różaniec. Przy pomniku św. Jana Pawła II, bp Jeż poświęcił gromnice.

Dzięki transmisji w diecezjalnym Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz z uczestnikami uroczystości łączyły się duchowo siostry z zakonów klauzurowych. Składka zebrana w kościołach 2 lutego zostanie przeznaczona na wsparcie sióstr klarysek, karmelitanek i bernardynek, które nie wychodzą z klasztorów, a większość czasu spędzają na modlitwie.

eb

Więcej na: www.diecezja.tarnow.pl