Home WiadomościZ kraju Oświęcim: japońska opera „Zapomniani chłopcy” w kościele

Oświęcim: japońska opera „Zapomniani chłopcy” w kościele

Redakcja

Muzyczną opowieść o męczennikach chrześcijaństwa w Japonii pt. „Zapomniani chłopcy” zobaczyli 22 września parafianie i goście w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu.

Tokijskie Stowarzyszenie Operowe, które było współorganizatorem wydarzenia, złożyło w ten sposób hołd ojcu Maksymilianowi w miejscu jego męczeńskiej śmierci. Artyści odwiedzili wcześniej Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau i celę śmierci świętego franciszkanina.

Po raz pierwszy opera została wystawiona w 1990 roku w Nagasaki. Tam też wystawiano ją aż 58 razy, w pozostałych częściach Japonii 55, w Europie 25 razy, łącznie pokazano 138 przedstawień. Kompozytorem opery jest Minao Shibata, libretto napisał Edward Ishita. W przedstawieniu występują soliści japońskich scen operowych oraz – gościnnie w wersji na Polskę – artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Podczas oświęcimskiej prezentacji dzieła muzykę odtworzono z syntezatora. Spektakl-operę obejrzało ponad 300 osób z Oświęcimia i okolic oraz z Bielska-Białej.

Występy japońskich artystów zorganizowano z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
Opowieść przedstawiona językiem opery oparta jest na faktach historycznych. Jest to historia czterech młodych japońskich chłopców, którzy poświęcają swoje życie dla wiary. Opera rozpoczyna się, „gdy duch ojca Kolbe pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami”. „Chce on wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach, uczniach misjonarza Franciszka Ksawerego. Jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli oni z portu w Nagasaki w podroż do Europy, ale po powrocie z tej wspaniałej ośmioletniej podróży napotkali przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa” – można przeczytać w streszczeniu libretta. Na końcu tej opowieści duch o. Maksymiliana ponownie się pojawia i śpiewa hymn, spokojną pieśń dla ludzkości.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda