Home WiadomościZ kraju Otwarcie szkół pijarskich w Bolesławcu

Otwarcie szkół pijarskich w Bolesławcu

Redakcja

Z dniem 1 września 2013 roku w Bolesławcu rozpoczną działalność dwie bezpłatne szkoły katolickie prowadzone przez Zakon Pijarów. Będzie to Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum. Obie placówki mieścić się będą w budynku szkolnym przy ul. Bankowej 10, który Zakon będzie dzierżawił od Miasta. Budynek szkolny zostanie przez pijarów poddany modernizacji i dostosowaniu do współczesnych wymogów efektywnej i atrakcyjnie prowadzonej edukacji.

Wraz z podjęciem działalności edukacyjnej w Bolesławcu pijarzy pragną także w tym mieście kontynuować dobre tradycje szkół pijarskich zapewniając:

  • wysoki poziom dydaktyczny,
  • bezpieczne i realizowane w atmosferze kultury wychowanie,
  • oraz rzetelną formację chrześcijańską uczniów.

Powyższe trzy elementy są w pijarskiej pedagogice nieodzowne i tylko ich spójna obecność służy edukacji integralnej, która jest podstawowym założeniem pracy oświatowej prowadzonej przez Zakon. Wśród innych ważnych zasad, charakteryzujących pijarską działalność oświatową, znajdują się: przyjmowanie Ewangelii jako normy podstawowej i punktu odniesienia dla całego procesu edukacyjnego, chrześcijańska wizja człowieka, konieczność ścisłej współpracy szkoły z rodzicami i rodziców ze szkołą oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczniom, tak, aby mogli wzrastać w atmosferze wzajemnego poszanowania i kultury.

Nabór na rok szkolny 2013/2014 prowadzony będzie równolegle do klas na kilku poziomach. W zakresie szkoły podstawowej planowane jest otwarcie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej. W przypadku gimnazjum – klasy pierwszej i drugiej.

Zakon wprowadzi znaczące innowacje w obu placówkach. W szkole podstawowej pijarzy poszerzą standardową siatkę godzin wynikającą z przepisów oświatowych oraz wprowadzą dodatkowe zajęcia. W nauczaniu wczesnoszkolnym, by zapewnić dobre oddziaływanie edukacyjne, liczebność zespołów klasowych będzie ograniczona do 20 uczniów. Wprowadzone zostaną dodatkowe godziny z wychowawcą – uzupełniające i rozwijające zdolności, a ponadto dodatkowa godzina gimnastyki korekcyjnej oraz zajęcia z muzyki. W przypadku klas IV-VI zespoły klasowe będą liczyć nie więcej niż 22 uczniów, od klasy piątej nauczany będzie dodatkowy język obcy i rozszerzona zostanie siatka godzin z języka polskiego, matematyki i historii. Pozalekcyjne zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań oraz grupy szkolne, w których uczniowie będą mogli atrakcyjnie spędzać czas po lekcjach, to uzupełnienie pijarskiej oferty przewidzianej dla uczniów szkoły podstawowej.

W gimnazjum zespoły klasowe będą liczyć maksymalnie 22 uczniów. Wynikająca z przepisów oświatowych standardowa siatka godzin zostanie poszerzona o dodatkowe zajęcia. Lekcje z języka polskiego i matematyki odbywać się będą w zwiększonym wymiarze godzin; nauczanie biologii, chemii i geografii odbywać się będzie z podziałem na grupy; dwa języki obce będą nauczane na dwóch poziomach. Dla uczniów chcących rozwinąć wiedzę i umiejętności dostępne będą koła przedmiotowe. Proponowane popołudniowe zajęcia dodatkowe w kołach zainteresowań oraz godziny konsultacji przedmiotowych jeszcze bardziej rozszerzają ofertę edukacyjną. Uczniowie gimnazjum będą mieli także możliwość uczestniczenia w grupach szkolnych, jak np. charytatywnej czy muzycznej, które będą okazją do dalszego rozwijania ich zdolności i zaangażowania na rzecz dobra innych.

W placówce prowadzonej przez Zakon Pijarów będzie obowiązywał strój szkolny. Pijarzy deklarują, że pierwszy mundurek uczniowie otrzymają w prezencie od szkoły.

Otwarcie sekretariatu szkół pijarskich w Bolesławcu – już w sobotę 24 listopada 2012 r.

Formalne rozpoczęcie obecności Zakonu Pijarów w Bolesławcu nastąpi już w najbliższą sobotę, 24 listopada.

Tego dnia otwarty zostanie Sekretariat Zespołu Szkół Zakonu Pijarów, który mieścić się będzie w budynku katechetycznym przy ul. Kościelnej 1-2 (wejście od strony Bazyliki) i będzie czynny codziennie od poniedziałku do soboty.

W dniu otwarcia, w sobotę 24 listopada br., sekretariat będzie czynny od godziny 10 do 17. Zainteresowani rodzice i uczniowie będą mogli tam zapoznać się ze szczegółową ofertą szkół pijarskich w Bolesławcu. Wkrótce otwarta zostanie również strona internetowa szkoły, jej adres podamy tuż po jej uruchomieniu.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda