Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Kielce: Uroczystości odpustowe św. Karola Boromeusza na Karczówce

Pallotyni – Kielce: Uroczystości odpustowe św. Karola Boromeusza na Karczówce

Redakcja

Kult św. Karola Boromeusza na Karczówce trwa od XVII wieku, odkąd zostały tutaj sprowadzone relikwie świętego – orędownika Kielc, doświadczonych w XVII wieku plagą zarazy. „Uroczystości odpustowe przenieśliśmy z piątku 4 listopada na niedzielę 6 listopada 2011 r. dla wygody kielczan” – mówi ks. Jan Oleszko SAC rektor kościoła na Karczówce.

Wyjaśnia, że to nie tylko dzień wolny od pracy, ale do dyspozycji jest cała niedziela – łatwiej dotrzeć na karczówkowskie wzgórze wszystkim miłośnikom tego niezwykłego w Kielcach miejsca.

W Sumie odpustowej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. rektora Jana Oleszko, uczestniczyli m.in. regionaliści i historycy ze Stowarzyszenia „Genius Loci Karczówka”, członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych, młodzież szkolna.

W homilii ks. Jan Oleszko przypomniał m.in. związki św. Karola Boromeusza z klasztorem na Karczówce i jego orędownictwo wobec mieszkańców Kielc, którzy czczą go od wieków za ocalenie wielu mieszkańców.

Relikwie świętego sprowadził do Kielc bp Marcin Myszkowski z okazji fundacji kościoła z klasztorem na Karczówce w 1624 roku.

„Wizerunek św. Karola Boromeusza – Biskupa, opiekującego się Panem Jezusem, znajduje się w ołtarzu głównym. Obraz prawdopodobnie łączy się z czasem fundacji kościoła i klasztoru” – mówi w rozmowie z KAI ks. rektor Jan Oleszko.

Na szczycie zalesionego wzgórza Karczówka w Kielcach stoi pobernardyński zespół klasztorny. Wzniesienie o wysokości 315 m n.p.m. znajduje się w paśmie Kadzielniańskim i jest widoczne ze wszystkich punktów miasta. Niegdyś było to miejsce intensywnego wydobycia rud ołowiu oraz kamieniołomów.

Na miejscu dawnej kapliczki górniczej znajduje się kościół i klasztor pw. św. Karola Boromeusza, erygowany w 1624 r. przez bpa Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy. Od bazyliki kieleckiej do kościoła na Karczówce prowadzi historyczna, miejska droga krzyżowa erygowana z okazji ocalenia miasta – wciąż czynna. W 1655 kościół i klasztor zostały ograbione i częściowo spalone przez Szwedów, co upamiętnia m.in. obraz przy wejściu do kościoła. Karczówka była miejscem spotkań i potyczek powstańców styczniowych oraz działań żołnierzy Armii Krajowej. Od ponad 50. lat gospodarzami miejsca są księża pallotyni.

Źródło: dziar (KAI) / Kielce

Za: InfoSAC 10/11/2011 [26]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda