Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Szczecin: Srebrny jubileusz hospicjum św. Jana Ewangelisty

Pallotyni – Szczecin: Srebrny jubileusz hospicjum św. Jana Ewangelisty

Redakcja

„Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście…”

Tym mottem Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1991 roku przybył w pielgrzymce do wolnej Ojczyzny, rozpoczęło sie świętowanie srebrnego jubileuszu istnienia hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Hospicjum to zaistniało jako jedno z pierwszych w Polsce, by ulżyć w cierpieniu tym, którym już inaczej pomóc nie można.

Uroczystemu dziękczynieniu przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. Andrzej Dzięga Ordynariusz Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej wraz z zaproszonymi księżmi diecezjalnymi: ks. Mgr Tomaszem Piotrowskim, proboszczem parafii do której przynależy nasz dom hospicyjny, ks. Dr Piotrem Gałasem Dyrektorem Domu Rekolekcyjnego, ks. mgr Robertem Kosem Kapelanem Okręgowej Służby Więziennej w Szczecinie.

Wraz z Arcybiskupem Eucharystię sprawował Ksiądz Prowincjał Polskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, Adrian Galbas SAC z przełożonym miejscowym Księdzem Markiem Borowskim. W uroczystości wzięli też udział księża pallotyni: ks. mgr Jędrzej Orłowski Dyrektor Hospicjum w Gdańsku, ks. Mgr Marek Rogeński rektor i kustosz z Sanktuarium w Międzyrzeczu, oraz gospodarze: ks. Jerzy Giebler – kapelan hospicjum i ks. Eugeniusz Leśniak – aktualny dyrektor.

Zauważmy, że uroczystość ta miała miejsce następnego dnia po rozpoczęciu roku jubileuszowego z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Świętym naszego Założyciela.

Władze świecką reprezentowali miedzy innymi: pan Marcin Zydorowicz Wojewoda Zachodniopomorski, pani Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Anna Miecznikowska, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej dr Mariusz Pietrzak, Przewodnicząca Izb Pielęgniarskich pani mgr Maria Matusiak, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Opieki Paliatywnej pani dr Mariola Lembas – Sznabel, pani Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Julita Jaśkiewicz wraz ze współpracownikami, Dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii pani Krystyna Pieczyńska, pan Dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie Szczecińskim mjr Leszek Kucyrka oraz kilku dyrektorów szkół szczecińskich, które współpracują z hospicjum w ramach wolontariatu, prezesi i dyrektorzy firm, które wspierają nasze hospicjum.

Oczywiście w uroczystości wzięli udział chorzy i ich rodziny, wolontariusze i pracownicy hospicjum, a w szczególności zarząd hospicjum: siostra Karola Głuszak – kierownik medyczny, pani Joanna Dzióbek – oddziałowa, pani mgr Barbara Zglinicka – Główna Księgowa, pani mgr Edyta Duziak – kierownik administracyjny, pani Kamila Zglinicka – koordynator wolontariatu.

Na początku Eucharystii Arcybiskupa i Księdza Prowincjała wraz z zaproszonymi gośćmi powitał dyrektor hospicjum, miedzy innymi i takimi słowami:

„…Takim ważnym wydarzeniem dla naszego miasta było powstanie hospicjum, które 25 lat temu zaistniało jako jedno z pierwszych w Polsce, by ulżyć w cierpieniu tym, którym już inaczej pomóc nie można. W dniu dzisiejszym uświadamiamy sobie, że była to droga piękna, ale i trudna. Jakże wiele osób należałoby dziś przywołać po imieniu, które u początku tej drogi wsparli i otoczyli miłością założyciela tego hospicjum ks. Marka Kujawskiego. Trzeba ciągle przywoływać wszystkich, którzy to hospicjum tworzyli i również wspierali następców Księdza Marka: mianowicie dyrektorów: Ks. Krzysztofa Biernata, czy Ks. Leszka Woronieckiego.

Jak ważna i wielka jest to przestrzeń ludzka, świadczy o tym to nasze dzisiejsze Eucharystyczne zgromadzenie. Pragniemy podziękować Bogu za to dobro, które dokonało się w ciągu tych 25 lat w posłudze hospicyjnej.”

W czasie liturgii, homilię wygłosił Metropolita Szczecińsko – Kamieński, w której ciekawie połączył obecność Królowej Apostołów w znaku obrazu hospicyjnego z czasem pontyfikatu Jana Pawła II, który wpisywał się w najtrudniejsze dzieje ostatnich dziesięcioleci naszej historii, w tym hospicjum.

Po Eucharystii zabrał głos Ksiądz Prowincjał Adrian Galbas. On również nawiązał do obrazu Królowej Apostołów. Wskazał nam obecność tak obrazu jaki i samej Królowej Apostołów jako lustra, w którym posługujący muszą się przeglądać, szczególnie zauważając złożone do modlitwy ręce Maryi.

Przed Księdzem Prowincjałem głos zabrał Dyrektor Hospicjum Gdańskiego Ks. Jędrzej Orłowski. Bardzo ciekawie i pięknie przypomniał osobę Księdza Eugeniusza Dutkiewicza jako głównego inspiratora idei hospicyjnej w Polsce.

Należy również zauważyć, że listy gratulacyjne miedzy innym przysłali: ks. Piotr Krakowiak Krajowy Duszpasterz Hospicyjny przy Konferencji Episkopaty Polski, Minister Zdrowia pan Bartosz Arłukowicz i była konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Opieki Paliatywnej Jadwiga Zwiegińcew.

Po Eucharystii został uroczyście poświecony pomnik „Pamięci tych, którzy od nas odeszli”. Jest to tak zwany Krzyż Jana Pawła II. Zapraszamy do odwiedzenia naszego hospicjum, aby móc „głęboko” zatrzymać się przy tym krzyżu.

Przesłanie inspirujące istotę uroczystości to modlitwa:

„O Chryste! Odkupicielu nasz! Pokornie prosimy, abyś połączył Twoją i naszą ofiarę, i złożył ją Ojcu Przedwiecznemu w Duchu Świętym, jako najwyższe dziękczynienie. A zarazem porosimy o dar błogosławieństwa wedle tego, co w tym domu ulgi w cierpieniu dokonuje się jako Twoje Misterium, godzina po godzinie. Niech się to dokona przez posługę naszego Arcypasterza Andrzeja, którego wybrałeś i posłałeś, aby nas prowadził do Domu Ojca.”

„Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście…”

ks. Eugeniusz Leśniak SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda