Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Ząbkowice Śląskie: Wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów

Pallotyni – Ząbkowice Śląskie: Wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów

Redakcja

W dniach 22-23 kwietnia 2014 roku w Ząbkowicach Śląskich odbył się wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów. Spotkanie zaczęło się Eucharystią o godzinie 12.00, której przewodniczył ks. Mariusz Małkiewicz SAC z konstancińskiej wspólnoty (dyrektor Instytutu Pallottiego). Słowo skierował do nas ks. Krzysztof Marcyński SAC. Po Mszy św. udaliśmy się na obiad, a po krótkiej przerwie rozpoczął się wykład ks. Marcyńskiego. Ksiądz Krzysztof zatytułował go następująco: GŁOŚ JEZUSA ALBO ZGIŃ czyli „biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9,16). Ów temat był konsekwencją dokumentu końcowego ostatniego zebrania prowincjalnego, w którym znalazły się słowa dotyczące autoewangelizacji i ewangelizacji parafialnej. Prelegent wyszedł z mądrości Ojców Kościoła i obficie ukazał, że tym, co jest konieczne do dobrego przekazu Ewangelii, jest posiadanie trzech umiejętności, które należy nieustannie rozwijać. Są nimi: sztuka relacji z ludźmi, sztuka wyrażania myśli oraz sztuka przekazywania wiary. Po krótkiej dyskusji wokół podjętego zagadnienia, ks. Krzysztof zakończył wykład wymownymi słowami św. Franciszka z Asyżu: Głoście Ewangelię, a jak zajdzie potrzeba to i słowem.

Po przerwie na kawę i modlitwie koronką do Miłosierdzia Bożego udaliśmy się na kolejny wykład, który tym razem wygłosił ks. Mariusz Małkiewicz SAC. Ksiądz Mariusz kwestię ewangelizacji ukazał przez pryzmat liturgii (tytuł: Jak ewangelizować przez liturgię?). Prelegent przypomniał, że celem ewangelizacji jest spotkanie człowieka z Bogiem. Takim miejscem jest szczególnie liturgia Kościoła, w której uobecnia się żywy Chrystus. Sama zaś liturgia jest dziełem Bosko-ludzkim. Prelegent zauważył, że skoro tak właśnie jest, to należy mieć na uwadze zwłaszcza dwa elementy, które doprowadzą do tego, aby owo spotkanie rzeczywiście się zadziało. Są nimi: poziom nadprzyrodzony, którego nie powinny przyćmić techniczne sprawy, związane z celebracjami liturgicznymi (inaczej dojdzie jedynie do rytualizmu, który nie ma realnego wpływu na ludzkie życie), oraz poziom antropologiczny (komunikacji), czyli ukazywanie niewidzialnego w widzialnym. Ks. Mariusz przypomniał nam także wiele spraw, które winny być zachowane, aby celebracje liturgiczne były godne i rzeczywiście przybliżały człowieka do Chrystusa. Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją, po której była modlitwa Liturgią Godzin. Po kolacji przyszedł czas na braterskie spotkanie w sali rekreacyjnej.

Dzień drugi zaczął się Mszą św. z Jutrznią, którą odprawiliśmy w kościele parafialnym. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Prowincjał, natomiast homilię wygłosił ks. Adam Kamizela SAC, od niedawna pełniący funkcję wiceprowincjała. Po śniadaniu administrator prowincjalny, ks. Piotr H. Jankowski SAC poruszył kilka kwestii ekonomicznych. Następnie ks. Prowincjał poinformował o zmianach personalnych na poziomie rektorów i proboszczów, i poszczególnych sekretariatów. Po krótkiej przerwie głos zabrali księża odpowiedzialni za poszczególne agendy prowincjalne. Na początek słowo skierował sekretarz ds. misji, ks. Lesław Gwarek SAC. Kolejno relację z działalności agend złożyli: ks. Marek Chmielniak SAC (sekretarz ds. formacji i apostolstwa), ks. Andrzej Partika SAC (sekretariat Bożego Miłosierdzia), ks. Michał Wójciak SAC (Prowincjalny Ośrodek Duszpasterstwa Powołań) oraz w imieniu rektora WSD – ks. Sylwester Matusiak SAC. Po modlitwie i błogosławieństwie ks. Prowincjała udaliśmy się na obiad.

Panu Bogu i wszystkim uczestnikom wielkie dzięki za ten dobry czas!

ks. Michał Wójciak SAC

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda