Home WiadomościZ kraju Pallotyni: Zebranie Prowincjalne – czasem podsumowania, refleksji i wytyczania nowych priorytetów

Pallotyni: Zebranie Prowincjalne – czasem podsumowania, refleksji i wytyczania nowych priorytetów

Redakcja

Już w najbliższy poniedziałek 4 lutego 2013 r., w domu Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie, rozpocznie się XXII Zebranie Prowincjalne Prowincji Chrystusa Króla SAC. W tym samym czasie, swoje kapitulne zgromadzenie odbywać będzie również poznańska Prowincja Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, a w drugiej połowie miesiąca – w dniach od 16 do 23 lutego – zaplanowana została kapituła polskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Pallotynek). Dla Rodziny Pallotyńskiej w Polsce, która 20 stycznia br. uroczyście zakończyła w Gnieźnie obchody roku jubileuszowego 50. rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego, nadchodzi zatem moment swoistego podsumowania, refleksji nad przyszłością i wytyczenia nowych priorytetów. I choć każda z pallotyńskich prowincji przeżywać będzie ten czas w sobie właściwy sposób, cel i zadania pozostają wspólne: realizacja apostolskiego charyzmatu „ożywiania wiary, rozpalania miłości i umacniania nadziei” we współczesnym świecie i w perspektywie dalszego rozwoju Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla SAC zasadniczym tematem swojego Zebrania uczyniła hasło: „Dom, Świętość, Zjednoczenie. U źródeł ewangelizacji w nowych czasach”. Sytuując się w tym obszarze refleksji, delegaci na Zebranie dokonają oceny aktualnej sytuacji Prowincji, pochylą się nad stanem realizacji podjętych trzy lata temu uchwał, a także – biorąc pod uwagę zachodzące w Polsce i w świecie zmiany i przeobrażenia o charakterze społecznym, religijnym i ekonomicznym – postarają się zdefiniować nowe kierunki rozwoju apostolskiej działalności. Według ks. prowincjała Józefa Lasaka SAC, przełożonego Prowincji warszawskiej, „refleksja ta odbywać się będzie w duchu ciągłości tradycji pallotyńskiej i w jedności z Kościołem powszechnym, który aktualnie przeżywa Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Stąd temat, który nawiązuje do obu tych rzeczywistości.” Dla rozpoczynającego się XXII Zebrania Prowincjalnego, istotnym elementem i impulsem do wytyczenia nowych przedsięwzięć apostolskich będą ponadto propozycje wypracowane w Ariccia przez XX Zebranie Generalne z 2010 r., a także zakończony, ale ciągle żywy w pamięci, jubileuszowy rok 50. rocznicy kanonizacji Założyciela, św. Wincentego Pallottiego.

W sumie w XXII Zebraniu Prowincjalnym Prowincji Chrystusa Króla weźmie udział 52 uczestników, w tym 45 delegatów (20 delegatów, którym przysługuje uczestnictwo “z urzędu” oraz 25 delegatów przedstawicieli wspólnot Prowincji w Polsce i na świecie). Wśród zaproszonych gości-obserwatorów są natomiast przełożeni: Prowincji Zwiastowania Pańskiego – ks. Adrian Galbas SAC, Regii Miłosierdzia Bożego we Francji – ks. Aleksander Pietrzyk SAC oraz przełożona prowincjalna Sióstr Pallotynek w Polsce – s. M. Bernadetta Turecka SAC. Gościem specjalnym będzie także ks. abp Henryk Hoser SAC, który 8 lutego spotka się z uczestnikami Zebrania, by wygłosić konferencję i  przewodniczyć celebracji eucharystycznej.

Na obecny czas, pallotyńska Prowincja Chrystusa Króla liczy 420 członków, w tym 333 księży i 30 braci po wiecznej konsekracji. W Polsce jest 26 kanonicznie ustanowionych wspólnot Prowincji, zaś poza granicami 28, choć są one liczebnie mniejsze. Pallotyni z Prowincji warszawskiej są zaangażowani duszpastersko w 16 krajach świata. Prawie jedna trzecia z nich pracuje poza granicami Polski w 5 zagranicznych delegaturach (na Ukrainie, w Słowacji i Czechach, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kolumbii i Wenezueli oraz Kanadzie), na Antylach (Barbados-St.Lucia) oraz w kilku europejskich krajach, zasilając personalnie inne prowincje Stowarzyszenia.

Informacje i komunikaty z przebiegu XXII Zebrania Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla SAC będą przekazywane za pośrednictwem prowincjalnej strony internetowej http://www.pallotyni.org/prowincja.wa/ . Krótkie wpisy będą pojawiać się również na Twitterze – login: @InfoSAC_WA .

(Piotr Jan Karp/@InfoSAC/2013-02-02)

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda