Home WiadomościZ kraju Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl od początku wojny pomaga ofiarom wojny na Ukrainie

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl od początku wojny pomaga ofiarom wojny na Ukrainie

Redakcja

Szeroka pomoc ze strony Fundacji, koncentruje się na pomocy uchodźcom w Polsce, organizacji pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie, także w adaptacji pomieszczeń dla osób, które straciły swoje domy w czasie wojny.

– Pomagaliśmy w działaniach organizowanych przez Wojewodę mazowieckiego tj. świadczyliśmy pomoc uchodźcom w ośrodkach recepcyjnych na Torwarze i w centrum Ptak Expo oraz na dworcach w Warszawie poprzez zapewnienie wolontariuszy do pomocy, dostarczanie żywności i materiałów higienicznych, pomoc w organizacji transportu i zakwaterowania, opiekę nad dziećmi – informuje Monika Mostowska, Wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

Wolontariusze Fundacji Salvatti.pl pomagali również w znalezieniu mieszkań i pracy uchodźcom z Ukrainy w Polsce, przyjmowali ich do swoich domów. A ks. Andrzej Bafeltowski, pallotyn, misjonarz Ukrainy, który wiele lat temu uległ tam wypadkowi i porusza się na wózku inwalidzkim, świadczył pomoc w tłumaczeniach i udzielał wsparcia duchowego.

– Zorganizowaliśmy ponad 20 transportów humanitarnych do Kijowa, Odessy, Żytomierza i Lwowa. Dostarczyliśmy ponad 20 agregatów prądotwórczych, kuchenki gazowe, latarki, sprzęt dla straży pożarnej, krótkofalówki, sprzęt kuchenny zasilany gazem, narzędzia zasilane ropą, aby pomóc osobom żyjącym bez prądu, żywność, wodę, materiały higieniczne i ubrania – dodaje Mostowska.

Wyjaśnia ponadto, że Fundacja Salvatti pomagała w adaptacji sal w parafiach w Kijowie i Żytomierzu na mieszkania dla ludzi, którzy stracili domy w czasie wojny. Wspieraliśmy remont pokoi, łazienek, kupiliśmy meble, poduszki, kołdry, pościel, koce i niezbędny sprzęt, aby pomóc ludziom wrócić do normalnego życia. A także wspierała siostry z Matara w Bursztynie i Iwano-Frakowsku na Ukrainie, które były zmuszone ewakuować swoich podopiecznych, dzieci i samotne matki, którym na co dzień pomagają. Fundacja wspirała ponadto dzieci z domu dziecka w Biłohirii, które zostały ewakuowane do Zakopanego. Dostarczaliśmy im żywność, ubrania, foteliki dziecięce.

Przez pierwsze pół roku trwania wojny Fundacja przyjęła wolontariuszy z zagranicy: Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Argentyna, Australia, którzy pomagali uchodźcom z Ukrainy w Polsce oraz wyjeżdżali z transportem na Ukrainę.

Nieustannie jesteśmy w kontakcie z misjonarzami pracującymi na Ukrainie i wspieramy finansowo ich działania. Regularnie organizujemy także transporty z żywnością i potrzebnymi artykułami.

Wolontariusze Fundacji Salvatti.pl spotykają się cyklicznie on-line z misjonarzami. Którzy opowiadają o bieżącej sytuacji. Dzięki temu wolontariusze Fundacji chętnie angażują się w akcje pomocowe na rzecz Ukrainy.

– Koordynujemy współpracę i pomoc płynącą z ośrodków zagranicznych, od osób skupionych wokół pallotyńskich parafii ze Szkocji, Francji, USA, Kanady oraz od wspólnot z Hiszpanii – dodaje Mostowska.

mm, mp / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda