Home WiadomościZ kraju Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozpoczęła akcję „Szopka dla uchodźców w Burkina Faso”

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozpoczęła akcję „Szopka dla uchodźców w Burkina Faso”

Redakcja

W ramach akcji, Fundacja Salvatti.pl dystrybuuje afrykańskie szopki i zachęca do pomocy uchodźcom z obozu na przedmieściach Wagadugu. Opis akcji wraz z szopką jest dodatkiem do wydania popularnego tygodnika opinii. – Ci ludzie teraz są w szczególnie trudnej sytuacji, a świat się nimi nie interesuje – mówi Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji.

Uchodźcy z obozu to kobiety z dziećmi, całe rodziny, wszyscy którzy pół roku temu musieli uciekać ze swojej rodzinnej wioski Pisile, leżącej na północy kraju. Miejscowość została zaatakowana przez terrorystów. – Dziewięć osób zginęło, wielu zostało rannych, wioska została zniszczona. Ludzie musieli uciekać. Na terenie naszej parafii, parafii św. Siostry Faustyny założyli obóz, gdzie koczują, walcząc o przetrwanie – mówi ks. Stanisław Filipek, pallotyński misjonarz.

Uchodźcy żyją w dramatycznych warunkach. -Potrzebują wszystkiego: żywności, środków higienicznych, ubrania, środków dezynfekujących, no i wsparcia duchowego, które staramy się im zapewnić. Jesteśmy z nimi, by dać im sygnał, że świat o nich jednak nie zapomniał, że nie są pozostawieni sami sobie – dodaje kapłan.

Wśród uchodźców są nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie, którzy również padają ofiarą islamskich terrorystów. Misjonarze pomagają im „stanąć na nogi”. – Obecnie ci ludzie potrzebują podstawowych produktów, ale powoli odnajdują swoje nowe miejsce w życiu. Szukają sobie zajęcia, próbują zarabiać na utrzymanie. Oczywiście, sami się nie dźwigną, ale jeśli podamy im rękę, to może się udać. Wraz z kardynałem diecezji Wagadugu, Philippem Ouedraogo, staramy się organizować edukację dla dzieci. Udało się częściowo sfinansować szkołę dla dzieci uchodźców, ale to nie wystarcza. Dlatego zwracamy się o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli – wyjaśnia ks. Filipek.

Monika Mostowska podkreśla, że edukacja dzieci w obozie dla uchodźców jest szczególnie ważna. Chroni je przed bezczynnością, która spycha na margines życia, pozwala im się rozwijać i daje lepszy start w życie.

Szopka na rzecz uchodźców w Burkina Faso ma uwrażliwić Polaków na los mieszkańców jednego z najuboższych krajów świata i pokazać, że Polacy, z ojczyzny s. Faustyny i Jana Pawła II potrafią okazać miłosierdzie i są solidarni z ubogimi.

Witrażowym stylem szopka nawiązuje do tradycyjnej sztuki Burkina Faso.

Pomoc na rzecz uchodźców można przesłać na konto Fundacji Salvatti.pl:

Bank Pekao SA   44 1240 1095 1111 0010 3468 8020, tytułem Darowizna Burkina lub poprzez stronę: Pomóż uchodźcom z Burkina Faso | Pallotyńska Fundacja Misyjna | Salvatti.pl

mm / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda