Home WiadomościZ kraju Pamięci śp. Marii Okońskiej

Pamięci śp. Marii Okońskiej

Redakcja

Msza św. w intencji śp. Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, w setną rocznicę jej urodzin, odprawiona została 16 grudnia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W modlitwie uczestniczyli m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, a także o. Jerzy Tomziński.

„Bardzo się cieszę, że mogę tę Eucharystię sprawować z o. generałem Arnoldem, o. przeorem Samuelem, poprzednimi ojcami generalnymi, a zwłaszcza z o. Jerzym Tomzińskim, który był świadkiem zarówno tych Maryjnych dróg Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II, jak i Marii Okońskiej, dlatego bardzo się cieszę, że w tej wspólnocie rodziny Instytutu Prymasowskiego możemy dzisiaj dziękować Bogu i prosić o pełnię życia dla śp. Marii” – powiedział rozpoczynając modlitwę abp Wacław Depo.

„Dzisiaj mija dokładnie 100 lat od jej (Marii Okońskiej) urodzin. Z miłości rodzinnej Ludwika i Jadwigi z domu Korszonowskiej w Warszawie. Jej ojciec nie mógł ujrzeć swoich córek Wandzi i Marii, gdyż zginął już 16 września 1920 r. jako ochotnik wojny bolszewickiej. Dziewczynki zostały ochrzczone w par. Bożego Ciała na Pradze w Warszawie w dniu 22 grudnia 1920 r. Należy przypominać te datę, jej pierwszego głębokiego zanurzenia w tajemnicy życia Bożego, nie tylko dla siebie, ale i dla Ojczyzny i Kościoła. To z tego dramatu rodzinnego – śmieci ojca, wypływała późniejsza więź ojcowska z ks. Stefanem Wyszyńskim, który według jej słów, po Bogu stał się jedynym ojcem na ziemi. W tym samym kluczu wiary znajdujemy sens dzisiejszej Eucharystii wielbiącej Boga na wzór Maryjnego Magnificat za dar osoby i kształt jej życia, oddanego Chrystusowi i samemu Bogu przez wstawiennictwo Maryi” – mówił metropolita częstochowski.

„‘Per Mariam omnia Soli Deo’ – to w tym zawołaniu streściła siebie i całe swoje życie, dlatego nikogo z nas nie dziwi, że w swoich wspomnieniach bardzo często wyznaje swoje Credo o bliskości Boga w Chrystusie w mocy Ducha Świętego i czułej, wprost dotykalnej opieki Matki Bożej” – podkreślał abp Wacław Depo.

„Kolejne opatrznościowe daty to sierpień i listopad 1942 r. kiedy przyjmując ze wspólnotą program Ośmiu Jezusowych Błogosławieństw za drogę życia wewnętrznego i otrzymanie zgody ks. Stefana Wyszyńskiego na duchowego kierownika owej ‘Ósemki’ – przypominał metropolita – Darem niezwykłym dla niej, również po jej uwięzieniu, było przyrzeczenie wobec odczytywanych przez Księdza Prymasa Ślubów Jasnogórskich 26 sierpnia 1956 roku w Komańczy, gdzie była jedynym świadkiem odpowiadającym: ‘Królowo Polski, przyrzekamy!’”.

„Przypominamy te wybrane daty i wydarzenia, aby w tym adwentowym wieńcu Eucharystycznym dziękować Bogu za jej życie” – wspominał abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. jako podziękowanie za życie śp. Marii Okońskiej odśpiewano hymn ‘Magniificat’.

*

Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Współpracowała z kard. Stefanem Wyszyńskim od 1942 r. W roku 1948 została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy. Była jedynym świadkiem składania w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. 2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Maria Okońska zmarła 6 maja 2013 r. w Częstochowie. Miała 93 lata.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, mś

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda