Home WiadomościZ kraju Pasjoniści: Konferencja „Oblicza Krzyża”

Pasjoniści: Konferencja „Oblicza Krzyża”

Redakcja

W sobotę 21 października w klasztorze Franciszkanów przy ul. Modzelewskiego 98a. w Warszawie odbyła się promocja książki „Via crucis”.

Redaktorem tego dzieła zbiorowego jest o.Rafał Sebastian Pujsza CP. Promocja książki była częścią konferencji pasyjno-staurologicznej pt. „Oblicza Krzyża”. Początkiem wydarzenia była Msza św i Droga Krzyżowa po której odbyła się promocja książki „Via crucis”. O. Rafał Pujsza przedstawił owoc swojej pięcioletniej pracy redaktorskiej. Podziękował wszystkim współautorom książki, a także zwrócił uwagę na fakt, że dwoje świętych ze strony tytułowej prezentowanego dzieła dokładnie 150 lat temu zostało kanonizowanych. Zarówno św. Paweł od Krzyża jak i św. Leonard z Porto Maurizio wyróżniali się na tle swojej epoki pobożnością pasyjną, a ich osoby ukazują współczesnym Pasjonistom i Franciszkanom jak ważnym rysem tożsamości obu zakonów jest rozważanie Męki Pańskiej. Uczestnicy konferencji wysłuchali szereg referatów. Czas przemówień rozpoczął o. Zenon M. Styś OFM z Franciszkańskiego Centrum dla Europy Wschodniej i Azji Północnej. Od strony biblijnej temat Drogi krzyżowej Jezusa w ujęciu ewangelii synoptycznych zaprezentował Prowincjał Pasjonistów o. dr hab. Waldemar Linke CP. Ukazał szereg niuansów w przekazie Ewangelistów, które wszystkie razem tworzą spójną całość i współistnieją w pobożności pasyjnej wiernych. Ks. prof. Jan Perszon z UMK w Toruniu podkreślił rolę krzyża jako symbolu na przestrzeni ubiegłych stuleci. Przywołał postać Krzysztofa Kolumba, który na nowo odkrytym lądzie amerykańskim postawił krzyż. Ukazał też rolę znaku krzyża, którym ludzie wzajemnie błogosławią siebie, a także swoje domy i gospodarstwa. Pani prof. Katarzyna Parzych – Blakiewicz z UWM w Olsztynie w swoim wykładzie przedstawiła świętość jako wspólny cel wszystkich ludzi. W ciekawy sposób ukazała, że właściwym imieniem każdego człowieka jest być umiłowanym przez Boga, który swą miłość w pełni objawił na Krzyżu. Ks. prof. Leonard Fic z UKSW przedstawił rozumienie Krzyża Chrystusa w religiach niechrześcijańskich. Ukazał, że wyznawcy niemal wszystkich religii współczesnego świata uznają postać Jezusa Chrystusa za człowieka o wybitnej mądrości i moralności, choć nie uznali w Nim swojego Zbawiciela. Zrozumienie tych zagadnień może być ważnym elementem ekumenicznym w dzisiejszym świecie. Swoje referaty przedstawili także: o. dr Marcin Wrzos OMI (UAM), o. prof. dr hab. Celestyn Paczkowski OFM (UMK), o. dr Kamil Paczkowski OFM (UAM), o. dr Cyprian Moryc OFM (KUL), o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz (UKSW).

Więcej (zdjęcia) na: www.passio.info.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda