Home WiadomościZ kraju Patronalne święto paulinów

Patronalne święto paulinów

Redakcja

Choć znani są głównie z posługi na Jasnej Górze to są duszpasterzami w wielu miejscach na świecie. Paulini zwani „białymi mnichami” 15 stycznia obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą Zakonu i od którego pochodzi nazwa wspólnoty Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). 16 stycznia paulini świętują wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi, którym rozdają pawełkowe prezenty, to tzw. uroczystości zewnętrzne.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył 113 lat w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni, gdzie najpierw znalazł się z powodu prześladowań chrześcijan, a potem świadomie wybrał życie „sam na sam z Bogiem”, modląc się i pokutując za świat. Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na ziemi węgierskiej nowego zakonu.
W paulińską duchowość wpisane są: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej; szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej; sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Kolebką Zakonu Paulinów są Węgry, gdzie uformował się w XIII w. Mimo burzliwych dziejów i trudnej historii, zwłaszcza podczas najazdów tureckich na Węgrzech, paulini nie tylko przetrwali, ale przeżywają rozwój. Od 1382 r. Zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów świata – Jasną Górą. To właśnie dlatego postrzegani są w Kościele i przez wiernych jako zakon maryjny. W przeciągu wieków wzbogacili swoje przesłanie o działalność duszpasterską. Od XV w. obejmują parafie, a także opiekę nad ruchem pielgrzymkowym. Często biskupi, zapraszając „białych mnichów” do posługi w swoich diecezjach, powierzają im opiekę nad lokalnymi sanktuariami maryjnymi.
Prawie 500 paulinów służy Bogu i ludziom w ponad 70 klasztorach na 4 kontynentach.

Do patronalnych uroczystości zakonnicy przygotowywali się przez 9 dni odprawiając we wszystkich swych wspólnotach „Pawełki”. To nabożeństwo na Jasnej Górze nie ma sobie równych, bowiem klasztor jest największym paulińskim domem z siedzibą przełożonego generalnego. W sobotę o godz. 18.00 ostatnie „Pawełki”. W niedzielę, 16 stycznia Suma o godz. 11.00 w Bazylice, nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa o 16.15.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda