Home WiadomościZ kraju Paulin o. płk. w st. spocz. Jan Golonka odznaczony medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”

Paulin o. płk. w st. spocz. Jan Golonka odznaczony medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”

Redakcja

Biskup polowy Józef Guzdek odznaczył o. płk. w st. spocz. Jana Golonkę, paulina z Jasnej Góry medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym w setną rocznicę powstania Biskupstwa Polowego. Dekoracja medalem odbyła się w trakcie wizyty biskupa polowego w Sanktuarium Jasnogórskim w czasie XVIII Jasnogórskiego Spotkania Środowiska Policyjnego.

O. Jan Golonka urodził się w 1936 r. W 1954 roku rozpoczął naukę w Instytucie Teologicznym Ojców Paulinów w Krakowie, gdzie złożył egzamin dojrzałości oraz ukończył dwuletnie Studium Filozofii, a następnie podjął studia teologiczne. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po kilkuletnim okresie pełnienia obowiązków archiwisty oraz bibliotekarza w klasztorze jasnogórskim rozpoczął studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, którą ukończył z tytułem magistra historii sztuki. Nadzorował prace konserwatorskie w klasztorze, m.in. powierzono mu nadzór nad konserwacją hebanowego ołtarza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po wieloletnich pracach adaptacyjnych doprowadził do oddania zwiedzającym Bastionu św. Rocha, był też kuratorem zbiorów sztuki wotywnej. Od 1979 r. jest członkiem Komisji Konserwatorskiej Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Napisał ponad 150 artykułów o historii Jasnej Góry. Jest współautorem albumu o Jasnej Górze ze zdjęciami Adama Bujaka. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP, złotym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, a także szeregiem medali kombatanckich i resortowych. Wielokrotnie nagradzany, jest m.in. laureatem nagrody imienia Juliusza Ligonia za 1990 r., nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za 1992 r. oraz nagrody Karola Miarki za 1994 r. Z Ordynariatem Polowym o. Golonka jest związany od 1992 r. W 2008 r. otrzymał godność Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Matki Bożej Królowej Polski. W 2012 r. za wybitne zasługi w upowszechnianiu historii sztuki sakralnej, za osiągnięcia w pracy naukowo-publicystycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za: ordynariat.wp.mil.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda